سفر محرمانه سناتور آمریکایی جان مک‌کین به شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان مک‌کین سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، هفته گذشته در سفری محرمانه به شمال سوریه رفته بود تا اوضاع میدانی را در این کشور ارزیابی کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جولی تارالو سخنگوی مک‌کین گفت این سناتور آمریکایی، سفر رسمی اعلام نشده‌ای به شمال سوریه داشت؛ جایی که زمینه‌سازی‌ها برای آغاز عملیات آزاد سازی شهر الرقه از تصرف شبه‌نظامیان گروه داعش در جریان است.

تارالو افزود: «سناتو مک‌کین هفته گذشته به شمال سوریه رفت تا با نیروهای آمریکایی که در این منطقه حضور دارند، دیدار و با آن‌ها بر سر عملیات مبارزه با داعش و اقدامات جاری برای باز پس گیری شهر الرقه، گفت‌وگو کند».

دفتر مک‌کین سفر او را «فرصتی برای ارزیابی اوضاع میدانی بر روی زمین» دانست.

دفتر سناتور جمهوی‌خواه همچنین از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ارائه درخواست بازنگری در استراتژی ایالات متحده برای شکست داعش، تمجید کرد.

شایان ذکر است که مک‌کین پیشتر خواهان مداخله نظامی بیشتر آمریکا در جنگ داخلی سوریه شده بود. این نخستین سفر مک‌کین به سوریه از سال 2013 است.

چند هفته پیش هم تولسی گابارد سناتور دمکرات از ایالات هوایی هم به صورت محرمانه به سوریه سفر کرده بود. گابارد البته به دمشق سفر کرده بود و پس از بازگشت اعلام کرد که با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار کرده است.

دفتر گابارد اعلام کرد که این سفر با هزینه شخصی او صورت گرفت.

اما دفتر مک‌کین می‌گوید که سفر این سناتور جمهوری‌خواه به عنوان فرستاده رسمی کنگره بود؛ و این بدان معنی است که دولت آمریکا، برای این سفر برنامه ریزی و هزینه آن را پرداخت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید