حاکم دبی: امارات و سعودی می‌توانند فرصتی تاریخی برای منطقه ایجاد کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رییس دولت و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی، گفت تلفیق توانایی‌های دو کشور امارات و سعودی می‌تواند فرصتی تاریخی برای مردم این دو کشور و تمامی منطقه ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، شیخ محمد بن راشد این سخنان را در دیدار با ۱۵۰ مقام اماراتی و سعودی که برای یافتن راه‌های گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور در ابوظبی گرد‌ آمده بودند بیان داشت. این کنفرانس با نام «العزم» (اراده) هم اکنون در پایتخت امارات در حال برگزاری است.

کنفرانس العزم به پیشنهاد ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، خادم حرمین شریفین، و شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رییس دولت امارات، برای گسترش روابط تاریخی دو کشور، و طراحی توسعه بلندمدت آن برگزار شده است.

ریاست این کنفرانس را شاهزاده محمد بن سلمان، ولی ولیعهد و رییس شورای اقتصاد و توسعه سعودی و شیخ منصور بن زاید از امارات بر عهده دارند، که جلسات زیادی برای گسترش همکاری‌ها و نظرخواهی‌ها در تمامی سطوح داشته‌اند.

همچنین در این کنفرانس شیخ حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم، ولیعهد دبی، و شمار زیادی از وزیران اماراتی و سعودی حضور دارند.

شیخ محمد بن راشد گفت: «از طریق همبستگی و اتحاد ما می‌توانیم دست‌آوردهای خود را حراست کنیم، اقتصاد خود را گسترش دهیم، و آینده بهتری برای مردم خود بسازیم. من به رهبران جوانی که برای تکامل دو کشور تلاش می‌کنند، به ویژه شاهزاده محمد بن سلمان و شیخ منصور بن زاید آل نهیان، خوشبین هستم».

شیخ منصور بن زاید در این کنفرانس به اقتصاد دو کشور اشاره کرد و گفت: «تولید ناخالص دو کشور سعودی و امارات بالغ بر ۱ تریلیون دلار است که بزرگترین در خاورمیانه می‌باشد. این دو کشور ۷۱۳ میلیارد دلار صادرات دارند که مقام چهارم جهان است، و تجارت بین دو کشور بالغ بر ۸۴ میلیارد دلار می‌باشد. امارات در سعودی ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است».

شیخ منصور بن زاید افزود: «هدف از کنفرانس العزم گفتگو در باره تمامی توانایی‌ها و فرصت‌هایی است که ما می‌توانیم در تمامی بخش‌ها با یکدیگر بسازیم. در این کنفرانس ۱۰ رکن همبستگی مورد بحث قرار می‌گیرد، و بزودی تمامی پروژه‌ها و ابتکار‌ها در ریاض، پایتخت سعودی اعلام خواهد شد».

شیخ منصور بن زاید ضمن تاکید بر روابط استثنایی دو کشور، که پشتوانه‌ای برای شورای همکاری خلیج است، گفت اکنون این روابط تحت رهبری ملک سلمان بن عبدالعزیز، خادم حرمین شریفین، شاهد پیشرفتی سریع است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید