امارات اولین کشور عرب عضو باشگاه هسته‌ای غیرنظامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امارات متحده عربی اولین کشور عرب خواهد بود که با برنامه انرژی اتمی خود، طی چند هفته آینده به عضویت باشگاه هسته‌ای غیرنظامی درخواهد آمد.

به گزارش سایت آمریکایی «فارین پالیسی»، اولین راکتور اتمی امارات در ماه مه ۲۰۱۷، بعد از بازدیدهای آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای، وارد مدار خواهد شد. این پروژه طبق برنامه و در چارچوب بودجه تعیین شده به پیش می‌رود.

براساس این گزارش ۳ راکتور دیگر که توسط کشور کره جنوبی طراحی شده‌ و هرکدام ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات دارد، به تدریج تا ماه مه ۲۰۲۰ وارد مدار خواهند شد.

امارات پیشروترین کشور عرب در دستیابی به اهداف انرژی اتمی خود است که توانسته در توجیه نیازهای انرژی اتمی خود به دلیل افزایش تقاضا برای انرژی، کاهش اتکا به سوخت‌های فسیلی و آزاد کردن نفت بیشتر برای صادرات، پرونده‌ای قابل قبول ارائه دهد.

برای برطرف کردن نگرانی‌ها، امارات در سال ۲۰۰۸ سند سفید صرفنظر کردن از غنی‌سازی اورانیوم را امضا و در قراردادی دیگر با ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۹ بر همکاری‌های اتمی با این کشور تاکید کرد. جامعه بین المللی این دو سند را «استاندارد طلایی عدم توسعه سلاح‌های اتمی» نام نهاده است.

با تکمیل پروژه های انرژی اتمی امارات، یک چهارم نیازهای این کشور به برق تامین خواهد شد. همچنین صنعت انرژی اتمی به ایجاد اشتغال و کاهش آلاینده‌ها در این کشور کمک خواهد کرد.

بنا به گزارش فارین پالیسی، کشور امارات و دیگر کشورهای عرب نسبت به خطر اتمی ایران و به ویژه پس از توافق اتمی این کشور با قدرت‌های جهانی بی ‌توجه نیستند.

براثر نظرسنجی ‌های انجام شده مردم امارات خیلی بیشتر از مردم سعودی نسبت به توافق اتمی ایران بدبین هستند.

بر اساس نظرسنجی های انجام شده ۹۱ درصد در امارات و ۷۱ درصد در سعودی از این توافق پشتیبانی نمی‌کنند و معتقد هستند «این توافق فقط برای ایران خوب و برای کشورهای عربی بد است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید