امارات: ایران باید پیش از مذاکره به مداخله در امور کشورهای عربی پایان دهد

در پاسخ به پیشنهاد ایران برای گفت‌وگو با کشورهای عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امارات متحده عربی در پاسخ به دعوت ایران برای گفتگو با کشورهای خلیج گفت اگر ایران خواهان گفتگو است باید ابتدا به مداخله خود در امور داخلی کشورهای خلیج پایان دهد.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه در تویتر نوشت: «محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران خواستار گفتگوی منطقه‌ای در خلیج عربی شده است. برای یک گفتگوی جدی و بدور از تبلیغات، تهران باید از مداخله در امور داخلی کشورهای همسایه‌اش دست بردارد».

ظریف روز یکشنبه در جریان کنفرانس امنیت مونیخ گفت که کشورهای منطقه لازم است به «وضعیت کنونی اختلاف و تنش» پایان دهند و برای یک «توافق امنیتی در منطقه» خواستار گفتگوی منطقه‌ای شد.

به نوشته رسانه اماراتی گلف نیوز، دعوت ظریف برای مذاکره پس از آن عنوان می‌شود که حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز چهارشنبه گذشته به دو کشور کویت و عمان سفر کرد. گفته می‌شود این سفر در واکنش به پیام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج به ایران در ژانویه گذشته انجام شده است. در این پیام که از طریق کویت به تهران ارسال شده بود، کشورهای شورای همکاری آمادگی خود را برای ارتقا روابط دوجانبه از طریق مذاکره اعلام کرده بودند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی روز یکشنبه دعوت ایران به مذاکره را رد کرد و تهران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان، و نیرویی مخرب در منطقه دانست که به دنبال «نابودی ما» است.

الجبیر در کنفرانس امنیت مونیخ گفت: «ایران تنها حامی اصلی تروریسم در جهان است. این کشور در پی برهم زدن نظم خاورمیانه است. تازمانی که این کشور روش خود را تغییر نداده، گفتگو با این کشور بسیار دشوار است».

در همین حال گلف نیوز گزارش داد شیخ صباح الاحمد، امیر کویت روز دوشنبه برای یک سفر رسمی وارد عمان شد. گفته می‌شود این سفر در ارتباط با تلاش‌هایی است که برای آغاز مذاکرات بین ایران و کشورهای خلیج انجام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم