وزیر دفاع آمریکا: در پی تصرف نفت عراق نیستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در سفری غیر منتظره، دوشنبه 20 فوریه، وارد بغداد شد و در بدو ورود خود تاکید کرد که ایالات متحده، در پی تصرف نفت عراق نیست.

به گزارش العربیه، ماتیس در گفت‌وگو با جمع کوچکی از خبرنگاران که همراهش مسافرت می‌کنند، درباره اهداف سفر به بغداد پایتخت عراق گفت: «بر این باورم که همه ما در این اتاق و همه ما در آمریکا، برای گاز و نفتی که به دست می‌آوریم، پول پرداخت می‌کنیم. بر این باورم که در آینده هم به این شیوه ادامه خواهیم دادم».

او افزود: «برای تصرف نفت عراق به این کشور نیامدیم».

نیروهای نظامی آمریکا در مرحه تازه عملیات آزاد سازی موصل از تصرف شبه‌نظامیان گروه داعش که روز یکشنبه آغاز شد، در خطوط مقدم نبرد حضور دارند.

ماتیس در نخستین سفر خود به خاورمیانه به عنوان وزیر دفاع آمریکا، روز شنبه وارد امارات متحده عربی شده بود.

ماتیس، ژنرال بازنشسته ارتش ایالات متحده که در عراق و افغانستان خدمت کرده، منطقه را به خوبی می‌شناسد و هنگامی که ریاست فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا را بر عهده داشت، به طور مرتب به منطقه سفر می‌کرد.

وزیر دفاع ایالات متحده هفته گذشته در کنفرانس‌های بروکسل و مونیخ شرکت کرده بود تا به متحدان اروپایی آمریکا در پیمان ناتو این اطمینان را بدهد که واشینگتن، به حمایت از ائتلاف‌های قدیمی‌اش ادامه خواهد داد. او همچنین سعی کرد نگرانی‌ها از نزدیکی میان روسیه و آمریکا را بزداید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید