عراق...آزادسازی 17 روستا ازتصرف داعش در موصل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع نظامی عراق روز دوشنبه 20 فوریه 2017 از آزادسازی 17 روستا از تصرف داعش در جنوب غرب موصل خبر دادند.

ارتش عراق که با پشتیبانی نیروهای ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا عملیات آزاد سازی غرب موصل را دو روز پیش آغاز کرد، تاکنون توانست دهها روستا را در مسیر جنوب به غرب موصل از کنترل داعش خارج کند.

به گزارش العربیه به نقل از منابع نظامی عراق اغلب روستاهای آزاد شده در فاصله 5 کیلومتری جنوب فرودگاه موصل واقع شده‌ است.

این در حالی است که داعش با توسل به حملات انتحاری تلاش می کند که مانع پیشروی نیروهای عراقی به سوی غرب موصل شود.

طی روزهای گذشته ارتش عراق با پوشش هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی، سخت ترین مرحله نبرد موصل را آغاز کرد این عملیات که با شعار «قادمون یا نینوی» (نینوی ما آمده‌ایم) آغاز شد، موفقیت‌های قابل توجهی را به همراه داشته است. نیروهای مشترک عراقی توانستند در اولین روز عملیات 6 روستای بزرگ از کنترل داعش آزاد کنند.

فرماندار استان نینوا با اشاره به پیروزهای ارتش عراق گفت:«صفوف اولیه و خط مقدم نیروهای داعش درهم ریخته و دچار هم پاشیدگی شده است . افراد داعش با تحمل تلفات سنگین فرار را بر قرار ترجیح دادند و دیگر تاب مقاومت در برابر نیروهای مشترک ارتش و پلیس را ندارند. شمارش معکوس که به زیان داعش و به نفع ماست آغاز شده است.

فرماندار نینوا گفت با این حال ما هنوز نگران سرنوشت غیرنظامیان در غرب موصل هستیم آنها در واقع در اسارت سازمان تروریستی داعش قرار گرفتند.

از نظر کارشناسان یکی از مهمترین چالش‌ها نیروهایعراقی در غرب موصل این است که این نیروها نمی توانند از سلاح سنگین علیه داعش استفاده کنند. خیابان‌های مملو از غیر نظامیان و کوچه های تنگ و باریک که نه تانک و نه خودروی نظامی قادر به ورود به داخل آنهاست، کار سربازان عراقی را با مشکل روبرو خواهد کرد.

علاوه بر این مشکلات وجود کانال‌های طولانی که طی دوسال گذشته داعش در غرب موصل ساخته و از آنها برای مخفی شدن انجام حملات غافلگیرانه استفاده می کند، و نیز وجود میدان‌ها وسیع مین‌گذاری شده در همه مناطق جنگ با داعش را دشوارتر می‌کند.

استفان تاونسند، فرمانده نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا نبرد موصل را نبردی «بسیار سخت» توصیف کرده است.

وی گفت:« نبرد موصل برای هر ارتشی در جهان بسیار پیچیده و سخت خواهد بود».

در همین حال لیز گراند، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در عراق، ضمن ابراز نگرانی از اوضاع غیرنظامیان شهر موصل گفته است که حدود 400 هزار غیرنظامی در نتیجه این عملیات آواره خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم