حملات نیروهای دولتی سوریه به حومه دمشق؛ آتش‌بس در خطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ادامه حملات نیروهای دولتی سوریه به مناطق تحت کنترل مخالفان در حومه دمشق، ادامه آتش بس در این کشور را به خطر اتداخته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع امدادرسان و دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کردند که نیروهای دولتی، یکشنبه 19 فوریه، یک منطقه تحت کنترل مخالفان در حومه دمشق را موشک باران کرده و دستکم 16 تن را کشتند.

بنا بر این گزارش، این بزرگترین حمله نیروهای دولتی به محله القابون واقع در شمال شرق دمشق، طی دو سال گذشته است.

شاهدان عینی و رسانه‌های حزب‌الله لبنان هم گفتند که مخالفان، دستکم 3 خمپاره به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی در نزدیکی مرکز دمش، شلیک کردند اما گزارشی از خسارت‌های انسانی احتمالی این اقدام، منتشر نشده است.

دولت سوریه تا کنون درباره درگیری‌های دایر در اطراف دمشق، اظهار نظر نکرده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که در خشونت‌های اطراف محله القابون، دستکم 16 تن کشته شدند.

شاهدان عینی هم می‌گویند که صدها خانواده از منازل خود در القابون و مناطق تحت کنترل مخالفان در حرستا و برزه که در معرض بمباران نیروهای دولتی قرار گرفتند، فرار کرده و به باغ‌های الغوطه شرقی پناه بردند.

نیروهای امدادی می‌گویند که حملات نیروهای دولتی، شهرک دوما، یکی از پایگاه‌های اصلی مخالفان در غوطه شرقی را هدف قرار داد و دستکم 2 تن را کشت.

خشونت در غرب سوریه، آتش‌بس ناپایدار میان دولت و مخالفان را که از 30 سپتامبر آغاز شده بود، بیش از پیش در معرض تهدید قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه که در مذاکرات تثبیت آتش بس در آستانه پایتخت قزاقستان حضور داشتند، در بیانیه‌ای اعلام کردند که حملات نیروهای دولتی به حومه دمشق، افق دست‌یابی به توافقی فراگیر برای تثبیت آتش‌بس را از میان می‌برد.

این گروه‌ها در بیانیه خود افزودند که حق پاسخ به حملات نیروهای دولتی را برای خود محفوظ می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید