آیا حزب‌الله لبنان تعدادی موشک یحنوط ساخت روسیه به دست آورده است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان‌های اطلاعاتی غربی بر این باورند که حزب‌الله لبنان به تعداد محدودی موشک ضد کشتی یحنوط دست یافته است. این موشک‌ ساخت روسیه است و از بهترین موشک‌های جهان به شمار می‌رود.

روزنامه اسرائیلی يديعوت أحرونوت گزارش کرد، گفتگوهای مقامات امنیتی و اطلاعاتی غربی در نشست امنیت جهانی در مونیخ نشان داده است احتمال می‌رود حزب‌الله لبنان به تعدادی محدودی موشک (احتمالا هشت موشک) از نوع یحنوط دست یافته است.

این موشک‌ها ضد کشتی که در سطح موشک‌های پیشرفته سامانه ضد موشکی S-300 رده‌بندی می‌شوند، از بهترین موشک‌های جهان به شمار رفته و تا کنون هیچ سامانه الکترونیک ضد موشکی در جهان توان سد راه آنها را ندارد.

موشک یحنوط که ساخت روسیه است احتمالا توسط ایران در اختیار حزب‌الله قرار گرفته است. این در حالی است که اسرائیل تلاش‌های بسیاری برای جلوگیری از رسیدن تسلحیات پیشرفته به حزب‌الله لبنان انجام داده است. این موشک توان به خطر انداختن و تهدید جدی شناورهای نظامی اسرائیل و همچنین ناوگان شش آمریکا و کشتی‌های مسافربری در دریای مدیترانه را دارد. چاه‌های نفت موجود در دریای مدیترانه نیز به شدت از سوی این موشک تهدید می‌شوند. به گفته منابع نظامی برد موثر این موشک 300 کیلومتر است.

گمان می‌رود حملاتی که نیروهای هوایی اسرائیل براساس اطلاعات به‌دست آمده از منابع غربی، به برخی کاروان‌های قاچاق اسلحه انجام داد، با هدف از جلوگیری از رسیدن این موشک‌ها به لبنان بوده است، هرچند احتمالا ایران از راه‌های دیگری این موشک‌ها را به حزب‌الله رسانده باشد.

در ماه دسامبر گذشته و پس از یک حمله هوایی که به اسرائیل منتسب شد، آویگدور لیبرمن، وزیر امنیت اسرائیل گفت: «اسرائیل خطوط قرمز متعددی دارد که هیچ‌گاه از آنها دست نخواهد کشید. از جمله این خطوط قرمز، قاچاق تسلیحات پیشرفته و یا شیمیایی به حزب‌الله است.» با اینحال اینک مشخص شده که احتمالا اسرائیل نتوانسته به شکل کامل، مانع از قاچاق تسلیحات استراتژیک به حزب‌الله شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید