سعودی: کشوری که به رهبران القاعده پناه داد بعید نیست که به داعش هم پناه دهد

روزنامه فورین افیرز:ایران به رهبران القاعد از جمله زرقاوی و سیف العدل پناده داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرلشکر منصور الترکی سخنگوی وزارت كشور پادشاهی سعودی روز شامگاه پنجشنبه 16 فوریه در یک کنفرانس خبری که در باره متلاشی کردن 4 هسته تروریستی وابسته به داعش برگذار شده بود، گفت : «کشورهایی که اعضا و برخی از رهبران القاعده را پناه داده بودند، بعید نیست در آینده نزدیک از اعضای داعش که بر اثر ضربات سنگین نیروهای ائتلاف بین المللی در حال فرار از عراق و سوریه هستند نیز پناه بدهند و از آنها استقبال کند.

سرلشکر منصور الترکی گفت:«ضربات سنگین و پی در پی نیروهای ائتلاف بین المللی علیه داعش، مانع از نشر افکار تروریستی این گروه از طریق شبکه‌های اجتماعی نشده است. حتی اگر این تشکیلات تروریستی در عراق و سوریه کاملا منحل و از بین برود اما خطر ناشی از فکر و اندیشه این گروه تروریستی همچنان باقی خواهد ماند. این گروه شبکه های اجتماعی را به شکل دقیقی برای جذب نیرو بکار گرفته و تاکنون موفق شده که تعداد زیادی رافریب دهد و به سوریه و عراق اعزام کند».

منصور الترکی گفت:«شبکه‌های اجتماعی این گروه تروریستی برای جذب افراد همیشه در حال فعالیت هستند چه در عراق یا در سوریه باشند. نگرانی ما از این شبکه‌ها نیست نگرانی ما بیشتر از آن کشورهایی است که پیشتر به رهبران واعضای القاعده پناه داد و از آنها پذیرایی کردند، نگرانیم که دوباره این کشورها از رهبران و اعضای داعش نیز پذیرایی کنند و امنیت و ثبات منطقه و جهان را به خطر بندازند».

طبق گزارش‌ها جمهوری اسلامی ایران سالیان سال از رهبران القاعده پذیرایی کرد و به رهبران برجسته این گروه پناه داد. حمایت و پناه دادن رهبران القاعده توسط تهران پس از کشته شدن بن لادن در ابوت آباد پاکستان و گرفتن برخی مدارک در خانه و کامپیوتر وی فاش شد.

بن لادن در نامه‌هایی که به رهبران این گروه نوشته بود به همکاری و حمایت جمهوری اسلامی ایران و پناه دادن به رهبران این تشکلات اشاره می کند.

طبق نامه‌های ارسالی بن لادن ایران نه تنها به فرزندان و همسران بن لادن پناه داد بلکه به ناصر الوحیشی یکی از خطرناکترین رهبران القاعده در یمن نیز پناه داده بود. همچنین سیف العدل معاون اول ایمن الظواهری ویاسین السوری که ایالات متحده 10 میلیون دلار برای دستگیری او جایزه تعیین کرده است، هر دو در ایران بودند.

از دیگر رهبران القاعده که در ایران پناه برده بودند، ابومصعب الزرقاوی، ابوفحص الموریتانی، و رمزی بن شیبه هماهنگ کننده عملیات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 در آمریکا هستندو همچنین سلیمان ابوالغیث، سخنگوی رسمی القاعده، صالح القرعاوی که گردانهای عبدالله عزام را بر عهده داشت و عطیه عبدالرحمن اللیبی که سر پرستی انتقال خانواده بن لادن از ایران تا پاکستان را بر عهده گرفت. علاوه بر این افراد شمار دیگری از رهبران برجسته القاعده در ایران هستند.

طبق گزارش روزنامه آمریکایی «فورن افیرز» (Foreign Affairs)روابط ایران با القاعده به سال 2001 بر می گردد زمانی که آمریکا افغانستان را اشغال کرد و حکومت طالبان را سرنگون کرد، اغلب رهبران القاعد در رده‌های بالا که در افغانستان مقیم بودند به ایران پناه بردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید