بالا گرفتن اختلاف ترکیه و روسیه بر سر دستور کار کنفرانس آستانه درباره سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که کنفرانس آستانه برای بررسی بحران سوریه قرار بود روز پنجشنبه ۱۶ فوریه کار خود را در پایتخت قزاقستان آغاز کند، دو کشور ترکیه و روسیه در مورد هدف از برگزاری این کنفرانس دچار اختلاف شدند.

به گزارش سایت روزنامه ترک «حریت»، در دور اول مذاکرات آستانه در ماه ژانویه، روسیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه را ارائه داد، در اما ترکیه از گفت‌وگو درباره آینده نظام سوریه خودداری کرد.

دور تازه گفت‌وگوها به «دلایل فنی» با یک روز تاخیر برگزار می‌شود، و قرار است با میانجی‌گری مسکو، تهران و آنکارا آتش‌بس پایدار در سوریه ادامه یابد و «ابزار نظارتی» برای حفظ آتش‌بس ایجاد شود.

ترکیه اصرار دارد که کنفرانس آستانه فقط به موضوع آتش‌بس بپردازد و از ورود به مساله سیاسی در سوریه خودداری و این مساله به کنفرانس ژنو واگذار شود. کنفرانس ژنو قرار است به سرپرستی سازمان ملل متحد در ۲۳ فوریه برگزار شود تا به موضوع آینده بشار اسد بپردازد.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ۱۳ فوریه گفت کنفرانس آستانه فرصتی «برای تمامی طرف‎ها جهت خودداری از توسل به زور و تشویق فرایند سیاسی» است.

مخالفان سوری از رویکرد روسیه خوشنود نیستند و خواهان دسترسی به کمک‌های انساندوستانه و آزادی اسیران جنگی پیش از هرگونه گفت‌وگو در باره آینده سوریه هستند.

استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه اعلام کرد که شخصا در کنفرانس آستانه شرکت نمی‌کند، و ترکیه هم گفته یکی از مدیران وزارت خارجه را به آستانه می‌فرستد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید