مذاکرات آستانه برای تثبیت آتش بس در سوریه بدون حضور سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه به العربیه گفتند که تاخیر در رسیدن هیئت نماندگی اپوزیسیون سوریه به آستانه پایتخت قزاقستان، باعث تعویق مذاکرات بر سر بحران سوریه شده که در آن روسیه، ایران و ترکیه، حضور دارند.

این در حالی است که استفان دی‌مستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، در مذاکرات آستانه حضور نخواهد یافت.

مذاکرات آستانه ابتدا قرار بود چهارشنبه 15 فوریه برگزار شود اما بنا بر اعلام وزارت امور خارجه قزاقستان، به روز پنجشنبه موکول شد.

این در حالی است که دی‌مستورا پنجشنبه از روسیه خواست تلاش‌های خود را با هدف یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه، دو چندان کند.

فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه در این باره گفت: «اکنون زمانی مناسب برای دو چندان کردن تلاش‌ها با هدف پیشبرد روند سیاسی در سوریه است».

این سخنان دی‌مستورا در دیدارش با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مطرح شده که آن را خبرگزاری ایتارتاس گزارش کرده است.

او همچنین حمایت سازمان ملل متحد را از مذاکرات آستانه که به میانجی‌گری روسیه، ایران و ترکیه برگزار می‌شود، اعلام کرد. در این مذاکرات قرار است هیئت‌هایی از نظام و اپوزیسیون سوریه به همراه «تیم‌های فنی» حضور یابند.

در مذاکرات آستانه قرار است که نمایندگانی نظامی و حقوقی از دو طرف نظام و اپوزیسیون سوریه به منظور بحث بر سر تثبیت آتش بس در این کشور، مشارکت کنند.

پیش از این اپوزیسیون سوریه به صورت تلویحی از احتمال حاضر نشدن در مذاکرات آستانه به دلیل آن‌چه «بد عهدی روسیه» عنوان کرده، خبر داده بود. اپوزیسیون می‎‌گوید که روسیه فشار کافی بر نظام سوریه برای پایبندی به آتش‌بس اعمال نمی‌کند.

روسیه و ترکیه در پی این هستند که در پایان مذاکرات آستانه، نمایندگان نظام و اپوزیسیون سوریه، سندی برای تثبیت آتش‌بس در این کشور امضا کنند.

قرار است هفته آینده در ژنو، مذاکراتی برای صلح در سوریه با میانجی‌گری و نظارت سازمان ملل متحد برگزار شود.

استفان دی‌مستورا گفته است که دستور کار جلسات کنفرانس ژنو، برپایه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای پایان دادن به بحران سوریه خواهد بود و تغییر نخواهد کرد.

دی‌مستورا چهارشنبه گفت که قطعنامه 2254 شورای امنیت، بر سه مساله اصلی تکیه دارد که عبارت است از قرار دادن زیربنایی برای نظام حکومت داری در سوریه، توافق بر قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات زیر نظر سازمان ملل متحد.

در همین حال اپوزیسیون سوریه می‌گوید که در مذاکرات ژنو، باید بر سر مرحله انتقالی در سوریه گفت‌وگو کرد. اپوزیسیون همچنین با هرگونه حضور بشار اسد رئیس نظام سوریه در مرحله انتقالی و آینده سوریه مخالف است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید