سعودی.. انهدام 4 هسته داعش و دستگیری 18 متهم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت کشور سعودی، پنجشنبه 16 فوریه، از انهدام 4 هسته وابسته به گروه داعش در کشور و دستگیری 18 متهم خبر داد.

در بیانیه وزارت کشور سعودی آمده است که هسته‌های داعش در سعودی، در شهرهای مکه، مدینه، ریاض و القصیم مستقر بودند و از 15 شهروند سعودی، دو یمنی و یک سودانی تشکیل می‌شدند.

سخنگوی امنیتی وزارت کشور سعودی در بیانیه خود آورده است: «در راستای آن‌چه سازمان‌های امنیتی در پی‌گرد مستمر فعالیت‌های گروه گمراه (داعش) و به شکست کشاندن طرح‌های آن‌ها که با هدف از میان بردن امنیت و ثبات کشور صورت می‌گیرد، انجام می‌دهند، نیروهای امنیتی در عملیاتی پیشگیرانه، روز شنبه 10 فوریه موفق شدند چهار هسته خوشه‌ای تروریستی را در مناطق مکه مکرمه، مدینه منوره، ریاض و القصیم، منهدم کنند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «نیروهای این هسته‌ها، فعالیت‌های مختلفی انجام دادند از جمله، فراهم کردن پناهگاه برای افراد تحت پی‌گرد در جرایم امنیتی از جمله طایع بن سالم بن یسلم الصیعری که در یورش به خانه تیمی تروریستی در محله الیاسمین در تاریخ 10 فوریه کشته شد. همچنین خالد حسین السروانی و نادی مرزوق خلف المضیانی عنزی، دو انتحاری سعودی که خود را در استراحتگاه الحرازات در استان جده منفجر کردند و خبر آن در تاریخ 16 فوریه اعلام شد. انتخاب و رصد کردن اهداف برای حمله به آن و دادن اطلاعات به گروه داعش در خارج از کشور. تبلیغ اندیشه گمراه کننده گروه تروریستی داعش در شبکه اینترنت. جذب افراد برای عضویت در داعش و تشویق به جنگ در مناطق بحران زده. فراهم کردن پشتیبانی مالی از این افراد و فعالیت‌های تروریستی آن‌ها. برخی از اعضای این هسته‌ها تجربه ساخت کمربندهای بمب‌گذاری شده و بمب‌های کنار جاده‌ای را دارند. همچنین با فراهم کردن تجهیزات لازم برای مهاجمان انتحاری، آن‌ها را آموزش می‌دهند».

بنا بر این بیانیه، شمار افراد دستگیر شده، به 18 تن رسید که دو تن از آن‌ها یمنی و یکی سودانی هستند. دیگر دستگیر شدند از شهروندان سعودی هستند. نام این افراد عبارتند از:

1- ابراهیم سعید الزهرانی-سعودی.
2- خالد عبدالرحمن محمد شراحیلی-سعودی.
3- راجی عبده علی حسن-سعودی.
4- سعید صالح سعید الزهرانی-سعودی.
5- سلیمان ابراهیم عبدالرحمن الفوزان-سعودی.
6- صالح عبدالرحمم الشلاش-سعودی.
7- عاطف صواب ظافر الشهری-سعودی.
8- عبدالعزیز محمد عبدالعزیز السوید-سعودی.
9- عبدالله ابراهیم سلیمان العضیبی-سعودی.
10- عبدالله حمود عبدالله العضیبی-سعودی.
11- عبدالله محمد الحمیدی المطیری-سعودی.
12- عبدالملک حمد عبدالله الفهید-سعودی.
13- محمد حمد سلیمان الفهید-سعودی.
14- معجل ابراهیم عبدالرحمن الفوزان-سعودی.
15- مهند حمد صلاح الزیادی العتیبی-سعودی.
16- ایمن عمر احمد مقبل-یمنی.
17- خالد احمد محمد باجعفر-یمنی.
18- مازن الامین مختار محمد-سودانی.

این عملیات همچنین به کشف و ضبط چند قبضه اسلحه اتوماتیک، اسلحه سرد خطرناک و مبالغ زیادی پول (بیش از دو میلیون ریال سعودی) انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم