روابط گروه فلسطینی حماس با ایران به کدام سو می‌رود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روابط ایران با گروه فلسطینی حماس، بار دیگر به صدر گفت‌وگوهای پشت پرده بازگشت. اکنون سخن‌های بسیاری درباره نوع رابطه این گروه فلسطینی با محیط عربی و اسلامی‌اش مطرح است.

آن‌چه تازه روی داده، انتخاب یحیی السنوار به رهبری گروه حماس در غزه است که با بازگشت گرمی به روابط میان حماس و ایران همزمان شد. این گرمی روابط در حاشیه مراسم ختم اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، به خوبی دیده شد.

به نظر می‌رسد با انتخاب یحیی السنوار، اسیر آزاد شده از زندان‌های اسرائیل به رهبری حماس در نوار غزه، این گروه نسل جوان در هنگام تاسیس را به صدر می‌برد. اما اکنون سوال‌های زیادی درباره خط مشی این گروه فلسطینی در سال‌های آینده مطرح شده است.

پرسش‌های زیادی در منطقه عربی درباره رابطه گروه حماس با ایران مطرح است، به ویژه این‌که این گروه همواره رابطه خود را با تهران «مستحکم» توصیف کرده است.

اسماعیل هنیه رئیس سابق دفتر سیاسی حماس در غزه، رابطه با ایران را مستحکم و قدیمی توصیف کره است. او در این باره گفته: «ایران از سال‌‎های طولانی پیش در کنار مقاومت فلسطینی و مردم فلسطین ایستاده است».

کشورهای عربی بسیار از حماس این سوال را مطرح کرده‌اند که چرا سعی می‌کند به سیاست‌های ایران علیه همسایگانش، پوششی سُنی ببخشد؟

پس از آن‌که در سال 2011 حماس موضعی در تایید انقلاب سوریه علیه نظام بشار اسد اتخاذ کرد، روابط این گروه با ایران سرد شد.

اما اسامه احمد عضو دفتر سیاسی حماس که مسئول روابط بین‌المللی این گروه است، سال 2013 در مصاحبه‌ای با شبکه المیادین نزدیک به حزب‌الله لبنان گفت: «حماس در سویه نمی‌جنگد، نه علیه نظام و نه به همراه آن و این باعث شد دفتر سیاسی گروه و رئیسش از دمشق به قطر نقل مکان کنند».

پس از آن فایلی صوتی از موسی ابو مرزوق معاون رئیس دفتر سیاسی حماس درز رفت که در آن از عدم ارائه کمک به گروه توسط ایران گلایه می‌کند که در پی آن حماس با حمله‌ای بزرگ از سوی رسانه‌های ایرانی مواجه و روابط ایران و حماس تنش‌آمیزد شد.

اما در همین حال، فرماندهان نظامی حماس، به همکاری با حزب‌الله لبنان و آموزش در ایران تمایل داشتند به ویژه این‌که به رهبران سیاسی گروه که در رابطه با ایران جانب احتیاط را رعایت می‌کنند، اختلاف نظر دارند.

اکنون هم یحیی السنوار به رهبری حماس انتخاب شده؛ شخصیتی نزدیک به فرماندهان شاخه نظامی که به طور سنتی مدافع رابطه با حزب‌الله لبنان و ایران هستند.

پیش از انتخاب السنوار، اسامه حمدان عضو دفتر سیاسی حماس، برای بازگرداندن گرمی به روابط، به ایران رفته بود. این سفر در حاشیه تقدیم تسلیت به مناسبت درگذشت اکبر هاشمی رفستجانی صورت گرفت و آن‌گونه که خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گزارش داده، طی آن، با چندین شخصیت ایرانی دیدار کرد.

بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی که مشغول مقابله با سیاست‌های ایران در منطقه هستند، از بازگشت نزدیکی میان حماس و تهران، ابراز نگرانی می‌کنند.

این کشورها این رابطه را به منشور مقابله با محور عربی-ترکی می‌دانند که برای مقابله با اهداف توسعه طلبانه ایران در منطقه، تلاش می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید