آتش‌بس و قانون اساسی، محور گفتگوهای طرف‌های سوری در آستانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد علوش، رئیس هیات مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه پنجشنبه 16 فوریه، بر لزوم تشکیل کمیته‌ای با حضور ترکیه و روسیه برای نظارت بر سازوکارهای آتش‌بس تاکید کرد. او همچنین خواستار بیشتر شدن نقش کشورهای عربی در این کمیته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علوش در پایان گفتگوهای طرف‌های سوری در آستانه، پایتخت قزاقستان، اخبار منتشر شده درباره تشکیل یک کمیته‌ روسی، ترکی و ایرانی برای این منظور را غیر دقیق دانست.

در حالی که اخباری درباره ناممکن بودن توافق بین هیات‌های مذاکره‌کننده رژیم اسد و اپوزیسیون منتشر شده بود، گفتگوهای صلح آستانه، روز پنج‌شنبه پیگیری شد. سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد که صبح روز پنج‌شنبه، سه دور مشورت انجام شد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه قزاقستان این مشورت‌ها در روز اول درباره آتش‌بس انجام شد و موضوع قانون اساسی جدید، از موضوعات مطرح شده برای بحث و گفتگوست.

او افزود: «روسیه، ترکیه و ایران به عنوان دولت‌های تضمین‌کننده آتش‌بس در سوریه، تعدادی سند و پیش‌نویس آماده کرده‌اند که انتظار می‌رود پس از توافق درباره آنها در نشست عصر پنج‌شنبه، امضا شوند».

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در دیدار با استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل از پشتیبانی و حمایت کشورش و ترکیه و ایران از روند تلاش‌ها برای آتش‌بس کامل در سوریه خبر داد. لاوروف تاکید کرد کشورش از اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت حمایت می‌کند.

استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه نیز تاکید کرد که گفتگوهای پیش رو که در ژنو برگزار خواهد شد، موضوعات مرتبط با قانون اساسی و اجرای انتخابات تحت نظارت سازمان ملل را به بحث و گفتگو خواهد گذاشت.

دی‌میستورا در دیدار با لاوروف گفت: «سازمان ملل از گفتگوهای صلح در آستانه حمایت می‌کند. به گفته دی‌میستورا، نشست ژنو در 23 فوریه 2017 برگزار خواهد شد».

او ادامه داد: «ما خرسندیم که برای گفتگو درباره نشست آستانه به اینجا آمده‌ایم. ما این نشست را کامل حمایت می‌کنیم، زیرا که بر روی موضوع توقف درگیری‌ها تمرکز کرده است. این موضوع نقطه اساسی همه گفتگوهای پیش‌رو است و به برگزاری نشست ژنو کمک کرده است».

در سوی دیگر، بشار جعفری، رئیس هیات مذاکره‌کننده رژیم سوریه گفت به دلیل حضور دیرهنگام هیات اپوزیسیون، نشست آستانه هیچ توافق جدیدی در پی نداشته است.

این گفتگوها با میانجی‌گری روسیه که حامی رژیم اسد است و ترکیه به عنوان حامی اپوزیسیون برگزار می‌شود. گفتگوهای آستانه، به دلیل حضور دیرهنگام مذاکره‌کنندگان اپوزیسیون، روز پنج‌شنبه با یک روز تاخیر آغاز شد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید