سازمان ملل: قانون اساسی و انتخابات در دستور کار مذاکرات صلح سوریه قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن‌که سالم المسلط سخنگوی هیأت عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه اعلام کرد اپوزیسیون تا کنون دستور کار مذاکرات ژنو 4 را که قرار است هفته آینده برگزار شود، دریافت نکرده، استفان دی‌مستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت که دستور کار جلسات، برپایه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای پایان دادن به بحران خواهد بود و تغییر نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، دی‌مستورا که در رم سخن می‌گفت، افزود که قطعنامه 2254 شورای امنیت، بر سه مساله اصلی تکیه دارد که عبارت است، قرار دادن زیربنایی برای نظام حکومت داری در سوریه، توافق بر قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات زیر نظر سازمان ملل متحد.

او در سخنانش به خبرنگاران که گویا پاسخی به اظهار نظرهای اپوزیسیون بود، گفت: «این دستور کار مذاکرات است و آن را تغییر نخواهد داد، در غیر این صورت درهای جهم باز خواهد شد».

در حالی که تعویق زمان برگزاری مذاکرات آستانه پایتخت قزاقستان برای بحث بر سر تثبیت آتش بس در سوریه به روز پنجشنبه 16 فوریه اعلام شده، زمان برگزاری مذاکرات ژنو 4 در هفته آینده همچنان پابرجا است.

مذاکرات آستانه با میانجی‌گری روسیه و ترکیه برای تثبیت آتش بس در سوریه برگزار می‌شود. روسیه هم در این زمینه موضعش را تغییر نداده و می‌گوید انتظار می‌رود در پایان نشست دو روزه آستانه، توافقی بر سر تثبیت آتش‌بس در سوریه امضا شود.

این در حالی است که اپوزیسیون می‌گوید در هر مذاکراتی باید بر سر انتقال سیاسی و کنار رفتن بشار اسد از قدرت گفت‌وگو کرد.
در همین راستا، سالم المسلط گفت که اپوزیسیون خواهان مذاکرات مستقیم با نظام اسد در کنفرانس ژنو 4 است.

سالم المسلط گفت که بشار اسد رئیس نظام سوریه «نه در مرحله انتقالی و نه در آینده سوریه، نمی‌تواند در راس قدرت باقی بماند». او افزود هزینه سنگینی که مردم سوریه پرداخت کردند، در صورت باقی ماندن اسد، بیهوده خواهد شد.

او افزود: «ما خواهان مذاکراتی مستقیم برای استفاده از وقت و پایان سریع رنج‌های مردم سوریه هستیم».

سالم المسلط
سالم المسلط


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید