امارات متحده عربی یک شهر در مریخ می‌سازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت امارات متحده عربی روز سه‌شنبه از پروژه‌ای رونمایی کرد که براساس آن یک شهر واقعی در مریخ ساخته می‌شود. این پروژه بخشی از مشارکت امارات در رقابت علمی برای رساندن انسان به مریخ است.

موشک حامل ماهواره امید (مسبار الامل)
موشک حامل ماهواره امید (مسبار الامل)

به گزارش خبرگزاری امارات، در نشست جهانی حکومت‌ها که با حضور هیات‌های نمایندگی 138 حکومت جهان در حال برگزاری است، امارات متحده عربی رسما اعلام کرد در پروژه‌ای تحت عنوان "مریخی 2117" شهری در مریخ خواهد ساخت و به دیگر کشورهای حاضر در رقابت علمی برای رساندن انسان به سیاره سرخ خواهد پیوست.

پروژه مریخ 2117 شامل یک برنامه جامع علمی بومی و کادر پژوهشی تخصصی اماراتی در زمینه اکتشاف سیاره مریخ خواهد بود. امارات در صد سال آینده کوشش‌ها و پژوهش‌های بشری برای رسیدن به سیارات دیگر را رهبری کرده و در گام‌های نهایی پروژه مریخ 2017، ساخت یک شهرک انسانی روی این سیاره برنامه‌ریزی کرده است.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی و نایب رئیس امارات متحده عربی به همراه شیخ محمد بن زاید آل نهیان نائب فرماندهی نیروهای مسلح و حاکم ابوظبی در نشست جهانی حکومت‌ها از این پروژه خبر دادند که در آن پژوهش‌های مرتبط با وسائل حمل و نقل و مسائل مربوط به اسکال بشر و خوراک و انرژی مورد نیاز در سیاره سرخ را شامل می‌شود. در پروژه مریخ 2117 همچنین موضوع یافتن راهی برای رفت و برگشت به مریخ، در مدت زمانی سریعتر از زمان فعلی مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

شیخ محمد بن راشد آل مكتوم در توئیتر نوشت: "همانگونه که عادت کرده‌ایم در هر نشست از یک پروژه بزرگ پرده‌برداری کنیم. امروز به همراه برادرم شیخ محمد بن زاید از پروژه ورود امارات به رقابت علمی برای رساندن انسان به مریخ خبر دادیم."

حاکم دبی نام این پروژه را "مریخ 2117" اعلام کرد و افزود: "با همکاری موسسه‌های علمی و مراکز علمی دولتی متخصص، هدف‌گذاری کاملی برای ساخت یک شهرک کامل در مریخ انجام خواهد شد."

او در ادامه گفت: این پروژه برنامه فشرده‌ای برای آماده‌سازی نیروهای وطنی متخصصی در زمینه دانش‌های فضا خواهد بود و شوق سفر به فضا را در میان کودکانمان نهادینه خواهد کرد.

به گفته نائب رئیس امارات متحده عربی این پروژه بلندپروازانه در نظر دارد یک گروه علمی اماراتی تشکیل داده و یک پیمان برای همکاری‌های بین‌المللی برای سرعت بخشیدن به پژوهش‌هایی که برای رساندن انسان به مریخ در دهه‌های آینده انجام می‌شود، را تشکیل دهد.

او تاکید کرد امارات متحده عربی چشم‌اندازی برای 100 سال آینده در زمینه پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک و تبلور اشتیاق دانش در میان نسل‌های این کشور دارد و این پروژه می‌تواند موتور محرک این چشم‌انداز باشد.

شيخ محمد بن زايد آل نهيان نیز گفت: امروز و از طریق این پروژه یک مسیر دانش بشری را آغاز می‌کنیم و گام جدیدی برمی‌داریم که دهه‌ها زمان خواهد برد تا تلاش بشر برای اکتشاف سیارات دیگر را تسریع کند.

پروژه مریخ 2117 که در نشست جهانی حکومت‌ها کلید خورد، یک پویانمایی واقعیت افزوده از طرح اولیه نخستین سکونتگاه بشر در مریخ را به نمایش گذاشت. این طرح را مهندسان اماراتی طی دو سال تهیه کرده‌اند.

شروع این پروژه در نشست جهانی حکومت‌ها با حضور نمایندگان 138 حکومت و 6 سازمان بین‌المللی و بزرگترین شرکت‌های تکنولوژی در جهان، حاوی پیام مهمی درباره لزوم همکاری‌ها برای پیشرفت در زمینه علوم فضا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید