نمایندگان روسیه و اسد به آستانه رسیدند؛ مشارکت اپوزیسیون در تعلیق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خیرت عبدالرحمانوف، وزیر خارجه قزاقستان روز سه شنبه 14 فوریه اعلام کرد، مکانیسم نظارت بر آتش بس، و مجازات کسانی که آتش‌بس در سوریه را نقض می‌کنند، دو محور اصلی اجلاس آستانه در دو روز آینده خواهد بود.

عبدالرحمانوف گفت:«دو هیئت روسی و هیئت نمایندگی دولت سوریه وارد پایتخت قزاقستان شدند وما اکنون در انتظار ورود هیئت ایرانی و اردنی هستیم».

وزیر امور خارجه قزاقستان افزود:« ما انتظار داریم که دولت ترکیه در آینده‌ای نزدیک ما را از مشارکت یا عدم مشارکت هیئت نمایندگی از سوی اپوزیسیون سوریه در آستانه مطلع سازد».

در همین حال سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه گفت:«دور جدید مذاکرات آستانه روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد که این نشست مانند کنفرانس قبلی هیئتی از مخالفان سوری، نمایندگانی از رژیم سوریه، ایران، ترکیه و روسیه حضور خواهند داشت.
لاوروف افزود:«نماینده ای از ایالات متحده و همچنین نماینده‌ای از دولت اردن در این کنفرانس نیز حضور خواهند داشت».

از سوی دیگر محمد مومنی، وزیر امور مور اطلاع رسانی گفت که یک هیئت بلند پایه اردنی روز چهارشنبه برای مشارکت در کنفرانس آستانه به قزاقستان سفر خواهد کرد.

وی افزود:«مشارکت اردن در کنفرانس آستانه بنا به پیشنهاد و دعوت مسکو صورت گرفته است».

مومنی ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای آستانه به برقراری آتش‌بس دائم و صلح و ثبات برای سوریه منجر شود.

در همین حال یکی از رهبران اپوزیسیون سوریه اعلام کرد به دلیل بد عهدی روسیه در قبال توافقات نشست پیشین، هیات مذاکره‌کننده اپوزیسیون در نشست این هفته آستانه پایتخت قزاقستان شرکت نخواهد کرد.

یکی دیگر از رهبران اپوزیسیون سوریه، خواستار ارائه شواهدی برای نشان دادن حسن نیت، از سوی رژیم بشار اسد شد.

پیش از این، وزارت امور خارجه قزاقستان روز شنبه اعلام کرده بود که هیات مذاکره‌کننده نظام اسد و هیات نمایندگی گروه‌های مسلح مخالف اسد، اواسط ماه جاری در آستانه پایتخت قزاقستان دیدار خواهند کرد.

در همین راستا سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که دور جدید گفت‌وگوهای صلح سوریه روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه آینده برگزار خواهد شد و قرار است دو طرف درباره موضوعات تثبیت آتش‌بس در سوریه، راه‌کارهای برقراری ثبات در برخی مناطق این کشور، توافق بر سر برخی راه‌کارهای اقدام مشترک و توافق درباره تدابیر دیگری که به تثبیت آتش‌بس کمک کند، گفت‌وگو کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید