سازمان ملل مخالفان سوری را برای مذاکرات ژنو 4 دعوت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی دی مستورا فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه روز دوشنبه 14 فوریه 2017 اعلام کرد، این سازمان مخالفان سوری را برای شرکت در دور جدید مذاکرات صلح موسوم به ژنو 4 دعوت کرده است.

به گفته سخنگوی فرستاده سازمان ملل، اکثر گروههای سوری و طرف‌های سیاسی که قرار است در این مذاکرات شرکت کنند دعوت‌نامه‌های خود را برای شرکت در کنفرانس دریافت کرده‌اند.

مذاکرات ژنو 4 قرار است 23 فوریه ماه جاری برگزار شود.

به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از منابع سازمان ملل، شرکت کننده‌گان در این کنفرانس باید روز 20 فوریه در ژنو حاضر شوند تا پیش از آغاز رسمی مذاکرات در باره برخی مسائل مربوط به گفت‌وگوها با فرستاده ویژه سازمان ملل متحد تبادل نظر و هماهنگی کنند.

دعوت مخالفان سوری به ژنو 4 در حالی صورت می گیرد که خبرهای ضد و نقیضی از اختلاف نظر میان آن‌ها در رابطه با نحوه انتخاب اعضای تیم مذاکره کننده، مخابره شده است.

به گفته این منابع، مخالفان سوری که در قاهره و مسکو حضور دارند، اعلام کردند با تیم مذاکره کننده‌ای که در نشست مخالفان در ریاض انتخاب شد موافق نیستند. قدری جمیل رئیس گروه مخالفان سوری در مسکو گفت تاکنون گروه سوری مقیم در مسکو به ژنو دعوت نشده است.

از سوی دیگر منذر ماخوس سخنگوی هیئت عالی مذاکرات، در تماس با شبکه تلویزیونی «الحدث» تایید کرد که فرستاده سازمان ملل هیئت عالی مذاکرات را برای حضور در کنفرانس ژنو 4 دعوت کرده است.

در همین حال یکی از رهبران اپوزیسیون سوریه اعلام کرد به دلیل بد عهدی روسیه در قبال توافقات نشست پیشین، هیات مذاکره‌کننده اپوزیسیون در نشست این هفته آستانه پایتخت قزاقستان شرکت نخواهد کرد.

یکی دیگر از رهبران اپوزیسیون سوریه، خواستار ارائه شواهدی برای نشان دادن حسن نیت، از سوی رژیم بشار اسد شد.

پیش از این، وزارت امور خارجه قزاقستان روز شنبه اعلام کرده بود که هیات مذاکره‌کننده نظام اسد و هیات نمایندگی گروه‌های مسلح مخالف اسد، اواسط ماه جاری در آستانه پایتخت قزاقستان دیدار خواهند کرد.

در همین راستا سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که دور جدید گفت‌وگوهای صلح سوریه روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه آینده برگزار خواهد شد و قرار است دو طرف درباره موضوعات تثبیت آتش‌بس در سوریه، راه‌کارهای برقراری ثبات در برخی مناطق این کشور، توافق بر سر برخی راه‌کارهای اقدام مشترک و توافق درباره تدابیر دیگری که به تثبیت آتش‌بس کمک کند، گفت‌وگو کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید