تصویری... خودران‌های پرنده در آسمان دبی‌ به پرواز در می‌آیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در راستای استراتژی حکومت دبی برای حمل و نقل هوشمند، رئیس اداره راه و حمل و نقل دبی از راه‌اندازی اولین خودران پرنده یا خودروی پرنده بدون راننده در جولای 2017 خبر داد. راه‌اندازی "تاکسی‌های پرنده خوران" دبی را به بزرگترین مرکز توسعه این تکنولوژی مبدل کرده و این شهر را به عنوان الگویی منحصر به فرد در این زمینه به جهان معرفی کند.

مطر الطایر، در نشستی تحت عنوان "حمل و نقل خودران، چالش‌های جهانی و فرصت‌های پیش‌رو" در روز دوم نشست جهانی حکومت‌ها، گفت: حکومت دبی چندی پیش حمل و نقل به وسیله خودران را آزموده و تا 30 دقیقه امکان پرواز دارند.

الطایر درباره استراتژی حکومت دبی برای حمل و نقل هوشمند تاکید کرد این استراتژی می‌تواند در سال 2030 دبی را در یک جایگاه پیشرو در این زمینه قرار دهد و خودروها را بدون دخالت عامل انسانی به حرکت در آورد. این استراتژی می‌تواند به دلیل کاهش حوادث و تصادفات و همچنین کاهش آلودگی و کاهش 7 درصدی هزینه‌های راه‌بری سالانه 22 میلیارد درهم برای دبی به ارمغان بیاورد. پیش‌بینی می‌شود 25 درصد حمل و نقل دبی به وسیله خودران‌ها انجام شود.

رئیس اداره راه و حمل و نقل دبی افزود: خودران پرنده‌ای که در نشست جهانی حکومت‌ها به نمایش گذاشته شد، یک نمونه آزمایشگاهی نیست. ما این خودران را آزموده و با آن در آسمان دبی پرواز کرده‌ایم. این اداره همه تلاشش را خواهد کرد که این خودران را در ماه جولای آینده به کار گیرد.

به گفته مطر الطایر در ساخت و طراحی این پرنده از نوع EHANG184 بالاترین استانداردهای ایمنی رعایت شده است. این پرنده هشت موتور اصلی دارد و هر کدام از این موتورهای جداگانه کار می‌کند. در صورت هرگونه حادثه یا خلل فنی در یکی از موتورها، هفت موتور دیگر به کار خود ادامه می‌دهند تا پرواز و فرود با ایمنی کامل به انجام برسد و خلل ناشی از خاموشی یا مشکل یک موتور تاثیری بر روند ایمنی و سلامت پرواز نداشته باشد. در این پرنده سیستم‌های اساسی مختلفی وجود دارد که به صورت همزمان ولی مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند و در صورت بروز مشکلی در هر کدام از آنها، سیستم ناوبری کماکان قادر خواهد بود طبق برنامه‌ریزی، به صورت ایمن فرود آید.

مدیرکل اداره راه و حمل و نقل دبی درباره مشخصات فنی این خودران پرنده گفت: این پرنده توانایی پرواز تا 30 دقیقه را دارد و حداکثر سرعت آن 160 کیلومتر بر ساعت است. با اینحال این پرنده‌ها با سرعت ثابت 100 کیلومتر بر ساعت پرواز خواهند کرد. سرعت ارتفاع‌گیری این پرنده 6 متر بر ثانیه و سرعت فرود آن 4 متر بر ثانیه است. طول این خودران پرنده، 3.9 متر، عرض آن 4.02 متر و ارتفاع آن 1.60 متر است.

حداکثر وزن خودران پرنده

وزن خودران‌های پرنده دبی حدود 250 کیلوگرم است و به همراه سرنشین به حدود 360 کیلوگرم می‌رسد و تا ارتفاع 3 هزارپایی پرواز می‌کند. شارژ کامل باتری این خودران بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت زمان می‌برد و این خودران می‌تواند در همه شرایط مختلف جوی به استثنای رعد و برق پرواز کند. وجود سیستم‌های حسگر قوی، احتمال هرگونه خطایی را به شدت کاهش داده و به این پرنده امکان کنترل لرزش و تحمل درجات بالای حرارت را داده است.

مطر الطایر در ادامه گفت: شرکت "اتصالات" به عنوان اپراتور شبکه، سهم به سزایی در موفقیت راه‌اندازی این خودران داشت. در سیستم شبکه این وسیله نقلیه، ارتباط مرکز راهبری و پرنده از طریق اینترنت نسل چهارم برقرار می‌شود. تکنولوژی‌های ارتباطی M2M و LTE برای اطمینان از تداوم ارتباط پرنده و مرکز راهبری استفاده شده است.

الطایر تاکید کرد که موفقیت در راه‌اندازی و به‌کارگیری خودران‌های پرنده که توان حمل انسان را داشته باشند، گام مهمی در پیشرفت سیستم‌های حمل و نقل به شمار می‌آید و می‌تواند راه‌حل‌های هوشمندانه‌ای برای حمل و نقل و کاهش ترافیک شهری به ارمغان بیاورد.

به گفته مطر الطایر شهروندان دبی تا کنون توانسته‌اند به خوبی با موضوع حمل و نقل خودران‌ها کنار آمده و از آن استفاده کنند. روزانه بیش از 600 هزار مسافر از متروی بدون راننده دبی استفاده کرده و هر روز به طور متوسط 20 هزار نفر سوار تراموای خودران می‌شوند.

پس از انجام آزمون استفاده از خودران پرنده بدون راننده توسط 1200 مسافر، 95 درصد این افراد رضایت خود را از حمل و نقل هوشمند اعلام کردند. 96 درصد این افراد از استانداردهای ایمنی رضایت داشته و 85 درصد بر این باور بودند که حوادث حمل و نقل کاهش خواهد یافت.

خودران پرنده EHANG184

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید