آماده‌باش امنیتی در بغداد به دلیل تظاهرات احتمالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع العربیه در عراق روز سه شنبه 14 فوریه از آماده باش کامل نیروهای امنیتی در بغداد به دلیل تظاهرات احتمالی در میدان التحریر خبر دادند.

وضعیت امنیتی در بغداد زمانی شدت گرفت که عده‌ای از فعالان سیاسی عراقی برای مشارکت در راهپیمایی تشیع جنازه قربانیان تظاهرات روز شنبه گذشته فراخوان داده و تصمیم دارند که بار دیگر در میدان التحریر تجمع کنند.

در همین حال مقامات امنیتی و پلیس بغداد رفت و آمد کامیون‌های بزرگ در بزرگراه‌ مانند بزرگراه «محمد القاسم» که به میدان التحریر در مرکز پایتخت منتهی می‌شود را ممنوع اعلام کرد.

میدان التحریر مرکز بغداد پایتخت عراق شنبه گذشته شاهد تظاهرات و زد و خورد میان تظاهر کننده‌گان معترض به فساد و نحوه تشکیل کمیساریای انتخابات از یک طرف و صدها سربازان و پلیس ضد شورش از طرفی دیگر بود.

از سوی دیگر «کمیته هماهنگی عالی» وابسته به مقتدا صدر رهبر جریان صدری‌ها از تمام کسانی که در مراسم تشییع جنازه قربانیان اعتراضات روز شنبه شرکت می‌کنند خواست، در جریان راهپیمایی در تشییع جنازه از هر اقدام خشونت آمیزی دوری کنند و با پلیس و نیروهای امنیتی نهایت همکاری را بکنند.

روز شنبه گذشته در درگیری میان نیروهای پلیس و تظاهر کنندگان هوادار مقتدی صدر رهبر جریان شیعه صدر در بغداد 7 کشته و حدود 320 تن دیگر زخمیشدند.

در تظاهرات نیروهای پلیس با تظاهر کنندگان هوادار مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق برای دور کردن آن‌ها از منطقه حفاظت شده سبز بغداد (خضرا) درگیر شده و به سمت آن‌ها گاز اشکاور و گلوله شلیک کردند.

هدف از تظاهرات مطرح کردن درخواست برکناری اعضای کمیساریای عالی مستقل انتخابات و تغییر قانون آن اعلام شده است.

تظاهر کنندگان همچنین علیه فساد و فاسدان در دولت و پارلمان شعار داده و خشم خود را از آن‌چه «داعشی‌های فساد» نامیدند، ابراز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید