هیئت نمایندگی اپوزیسیون سوریه در مذاکرات ژنو شامل 20 مذاکره کننده و 20 مشاورخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک منبع آگاه به العربیه از توافق میان اپوزیسیون سوریه بر سر هیئت نمایندگی اپوزیسیون در مذاکرات ژنو خبر داد و گفت که در این هیئت، محمد صبرا مذاکره کننده ارشد و نصر الحریری رئیس خواهد بود.

سالم المسلط رئیس هیئت عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه هم شنبه 11 فوریه، در مصاحبه با شبکه الحدث گفت که جلسات اپوزیسیون برای دومین روز پیاپی در ریاض ادامه دارد و طی چند ساعت آینده، نام تمام هیئت نمایندگی اپوزیسیون در مذاکرات صلح سوریه که قرار است در ژنو برگزار شود، اعلام خواهد شد.

او افزود که این هیئت، نماینده تمام طیف‌های سیاسی اپوزیسیون و گروه‌های مسلح خواهد بود و در آن 20 مذاکره کننده و 20 مشاور حقوقی و سیاسی حضور خواهند یافت.

او تاکید کرد که همه گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه در مذاکرات ژنو، نماینده خواهند داشت و حاضران در جلسات ریاض بر این مساله تاکید دارند که هیئت مذاکرات، باید تمام طیف‌ها و گروه‌های سوریه از جمله کردها و مسیحی‌ها و همچنین اپوزیسیون حاضر در قاهره و مسکو را نمایندگی کند.

او افزود که خواسته‌های هیئت مذاکرات اپوزییسیون بر قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد درباره سوریه، استناد خواهد کرد.

پیش از این منابع ائتلاف ملی اپوزیسیون و هیئت عالی مذاکرات مخالفان حکومت اسد گفته بودند که فضایی مثبت بر جلسه اپوزیسیون سوریه در ریاض برای تشکیل هیئت نمایندگی در مذاکرات ژنو حاکم است.

این جلسه روز جمعه 10 فوریه آغاز شد و تا روز شنبه ادامه می‌یابد. قرار است مذاکرات صلح سوریه موسوم به ژنو 4، روز 20 فوریه برگزار شود.

منابع آگاه می‌گویند که از گروه‌های اپوزیسیون سوریه حاضر در قاهره و مسکو هم برای مشارکت در نشست ریاض دعوت شده است. با این وجود اختلاف‌هایی هنوز بر سر حجم مشارکت اپوزیسیون در کنفرانس ژنو وجود دارد.

منذر ماخوس سخنگوی هیئت عالی مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه هم گفت که دعوت از اپوزیسیون حاضر در مسکو و قاهره برای مشارکت در هیئت نمایندگای اپوزیسیون در مشارکت در کنفرانس ژنو، همچنان پابرجا است اما هنوز پاسخی از سوی آن‌ها داده نشده است.

در همین راستا، ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه بروجود توافق با هیئت عالی مذاکرات و گروه‌های مسلح بر سر تشکیل هیئتی یکدست برای مشارکت درمذاکرات ژنو، تاکید کرد؛ هیئتی که بنا به گفته ائتلاف، قادر به محقق کردن خواسته‌های مردم سوریه و دست‌یابی به نتایج مثبت باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید