7 کشته و 320 زخمی در درگیری میان هواداران صدر و پلیس عراق در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پلیس عراق اعلام کرد در درگیری میان نیروهای پلیس و تظاهر کنندگان هوادار مقتدی صدر رهبر جریان شیعه صدر در بغداد خبر داد.این در حالی است که پیش از آن استاندار بغداد از 5 کشته و 320 زخمی در جریان درگیری‌ها خبر داده بود.

نیروهای پلیس عراق شنبه 11 فوریه با تظاهر کنندگان هوادار مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق برای دور کردن آن‌ها از منطقه حفاظت شده سبز بغداد (خضرا) درگیر شده و به سمت آن‌ها گاز اشکاور و گلوله شلیک کردند. این درگیری‌ها به یک کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

پلیس عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از نیروهایش در درگیری با تظاهر کنندگان در بغداد کشته شده و 7 تن دیگر زخمی شدند. دیگر زخمی‌ها از میان تظاهر کنندگان هستند. در همین حال دستگاه‌های امنیتی عراق نسبت به احتمال نفوذ شماری از افراد مسلح در میان تظاهر کنندگان، هشدار دادند.

هدف از تظاهرات مطرح کردن درخواست برکناری اعضای کمیساریای عالی مستقل انتخابات و تغییر قانون آن اعلام شده است.

بنا بر گزارش‌ها، تظاهر کنندگان علیه فساد و فاسدان در دولت و پارلمان شعار داده و خشم خود را از آن‌چه «داعشی‌های فساد» نامیدند، ابراز کردند.

خبرگزاری رویترز از زخمی شدن شماری از تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس در جریان درگیری‌ها خبر داد.

از سویی مقتدی صدر از تظاهر کنندگان خواست تلاشی برای یورش به منطقه سبز و ورود به آن نکنند. این منطقه حفاظت شده در بغداد حاوی ساختمان‌های اصلی حکومتی از جمله دولت، پارلمان و دستگاه قضایی و همچنین شماری از سفارتخانه‌های خارجی از جمله سفارت آمریکا است.

در بیانیه‌ای که دفتر صدر صادر کرده آمده است: «اگر خواستید به دروازه‌های منطقه خضرا به منظور تثبیت خواسته‌هایتان و رساندن صدایتان به کسانی که داخل منطقه هستند نزدیک شوید؛ خواسته‌ای که بر ضرورت تغییر اعضای کمیساریای انتخابات و قانون آن تاکید دارد. روش ما مسالمت آمیز است از این رو مبادا وارد منطقه سبز شوید».

پس از شدت گرفتن درگیری‌ها، مقتدی صدر در بیانیه‌ای خواستار «عقب نشینی تاکتیکی» تظاهر کنندگان از محوطه منطقه سبز شد و تاکید کرد که در صورت تغییر نکردن اوضاع، واکنش جریان صدر «شدیدتر» خواهد بود.

او همچنین حیدر العبادی نخست وزیر عراق را مسئول آن چیزی دانست که در بغداد در حال روی دادن است.

صدر از سازمان ملل متحد خواست برای کمک به تظاهر کنندگان، مداخله کند. او گفت که طرف‌هایی ناشناس علیه تظاهر کنندگان، دست به خشونت زدند.

از سویی سربست مصطفی رئیس کمیساریایی عالی انتخابات عراق که از کُردهای عراق است، با بیان این‌که آن‌چه در حال روی دادن است، تنشی شیعی-شیعی است، تاکید کرد که از سمت خود استفعا نمی‌دهد.

او همچنین افزود نخست باید نمایندگان جریان صدر از این کمیساریای عالی انتخابات استفعا دهند. او افزود که 4 مدیری و 30درصد اعضای کمیساریای انتخابات، وابسته به جریان صدر هستند. او ادامه داد که درخواستی برای تمدید فعالیت کمیساریا، ارائه نشده است.

در مقابل حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای که دفترش صادر کرد، بر حق شهروندان برای تظاهرات مسالمت‌آمیز تاکید کرد. او همچنین خواستار پایبندی به قانون شد.

از صبح شنبه، هزاران تن از هواداران مقتدی صدر با تجمع در بغداد پایتخت عراق، تهدید به روی آوردن به گزینه‌های «شدیدتر» علیه دولت و پارلمان، در صورت تغییر نکردن اعضای کمیساریای عالی انتخابات و قانون آن کرده بودند.

هواداران صدر از روز جمعه به درخواست رهبرشان، حرکت خود را از استان‌های جنوبی به سمت میدان التحریر بغداد آغاز کرده بودند، تا دست به «تظاهراتی میلیونی» با هدف طرح درخواست تغییر اعضای کمیساریای عالی انتخابات و قانون آن پیش از انتخابات آینده، بزنند.

جریان صدر کمیساریای عالی انتخابات را به تقلب در انتخابات سال 2014 به سود نوری مالکی نخست‌وزیر پیشین عراق متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید