جزئیاتی در باره آتش‌زدن خلبان اردنی توسط داعش

فرمانده سابق داعش: خلبان اردنی نمی دانست که او را آتش خواهند زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ابومصعب اردنی، یکی از فرماندهان سابق داعش که شاهد سوزاندن معاذ الکساسبه خلبان اردنی به دست شبه‌نظامیان داعش در سوریه بود، مصاحبه‌ای جزئیات جدیدی را از این حادثه هولناک فاش کرد.

داعش خلبان اردنی اسیر را در تاریخ 13 فوریه 2015 ابتدا در یک قفس قرار داد و سپس او را به فجیع ترین شکل سوزاند. حادثه سوزاندن معاذ الکساسبه توسط داعش در آن روزها جهان را تکان داد و موجی از نفرت و بدبینی نسبت به این گروه تروریستی در سراسر جهان بوجود آورد.


ابو مصعب که شاهد روند سوزاندن الکساسبه توسط داعش بود، در فیلم مستند «استودیوی وحشت» که تلویزیون العربیه آن را پخش می کند، گفت: «کادر رسانه‌ای داعش که در سوزاندن الکساسبه شرکت داشتند 5 نفر بودند. همچنین 4 فیلمبردار حرفه‌ای با دوربین‌های پیشرفته در آنجا حاضر بودند».


فرمانده سابق داعش که اکنون در اسارت ارتش اردن است می‌گوید، این کادر پنج نفره مسئول تنظیم شبه‌نظامیان مسلح داعش با لباس‌های یکدست در مکان‌های مشخص و نیز فیلمبرداری از صحنه سوزاندن الکساسبه بود.

او افزود: «بخش اطلاع رسانی داعش مسئولیت تصویر برداری از همه واکنش‌های خلبان اردنی و نیروهای ویژه که با لباس یک دست پوشیده بودند، اسلحه در دست داشتند ونقاب به چهره زده بودند در حالی که الکساسبه را احاطه کرده بودند را به عهده داشت».


آن‌ها کار فیلمبرداری را با کیفیتی بسیار بالا و به شکل حرفه‌ای انجام دادند.

ویدیوی منتشره، تمام حرکات الکساسبه در سناریویی خاص به صفحه نمایش می‌گذاشت و سپس برای تحریک احساسات بینندگان خود، صحنه‌هایی از کشته شدن غیر نظامیان، ویرانی ساختمان‌ها و سوزاندن خانه‌ها در حملات هوایی را نشان می‌دهد و اینگونه برای بینندگان خود وانمود می‌کند که الکساسبه دست به چنین اعمالی زده است.

در واقع داعش در فیلم سوزاندن خلبان اردنی تلاش کرده به هواداران خود بگوید که الکساسبه باعث کشته شدن غیر نظامیان و سوزاندن خانه هایشان بود. این اقدام برای این بود تا دیگر کسی برای سوزاندن او دلسوزی یا همدردی نمی کرد.

ابو مصعب الاردنی در این مصاحبه گفت: «معاذ الکساسبه تا دقایقی قبل از اینکه بنزین بر تنش بریزند و لباسش را با بنزین خیس کنند نمی دانست که او را خواهند سوزاند».

اینجا بود که ابومحمد العدنانی سخنگوی سابق داعش که در حمله هوایی ائتلاف بین‌الملل کشته شد، با شعله‌ آتشی که در دست داشت قفس را آتش زد و الکساسبه در آن قفس سوزانده شد.


اما در باره اعتراف قربانیان داعش، ابومصعب الاردنی می‌گوید داعش از همه اسرای خود به نحوی اعتراف می گیرد برخی از این اعتراف‌ها ساختگی است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید