نشست مخالفان سوری در ریاض برای بررسی کنفرانس آینده ژنو 4

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که مخالفان سوری هنوز تشکیل هیئت نمایندگی برای مذاکرات آینده کنفرانس ژنو 4 را بررسی می کنند، برخی از گروههای مخالف سوری خواستار ایفای نقش و صلاحیت بیشتری برای خود درهیئت مذاکرات ژنو شده اند. کنفرانس ژنو4 قرار است در روز 20 فوریه ماه جاری در ژنو برگزار شود.

در همین حال محمد علوش رئیس هیئت نمایندگی تیم مذاکرات جناح‌های مخالفان سوری شامگاه پنجشنبه شب تاکید کرد که نشست فراگیری متشکل از هیئت گفت و گوهای آستانه و نیز هیئت عالی مذاکرات کننده روزهای جمعه 10 فوریه و شنبه 11 فوریه در ریاض برگزار می شود تا به بحث و بررسی نتایج حاصله از کنفرانس آستانه بپردازد و اولویت‌های مرحله بعدی مذاکرات کنفرانس ژنو4 و هیئت‌های شرکت کننده در ژنو را بررسی کند.

احمد رمضان رئیس کمیته از اطلاع رسانی ائتلاف مخالفان سوری، در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت که مخالفان سوری در هیئت عالی مذاکرات در نظر دارد دو نماینده از مخالفان سوری مستقر در قاهره و مسکو را در مجموع کل هیئت مخالفان سوری شرکت در ژنو شرکت دهد.

وی در توضیح این اظهارات گفت :«تصمیم داریم که همه احزاب وشخصیت‌های مستقل سوری در مذاکرات ژنو شرکت کنند».

وی افزود:« شرکت کنندگان بر این اساس که هر جناحی نمایندگی یک سوم از هر جناح را به عهده بگیرد. ائتلاف ملی سوری‌ها با شخصیت‌های مستقل یک سوم، هیئت مذاکرات آستانه یک سوم و هیئت عالی و هیئت هماهنگی اعضای مستقل نیز یک سوم دیگر را تشکیل خواهند داد».

وی گفت:«همه احزاب در تشکل‌هایی که پس از مذاکرات تاسیس خواهد شد مانند گروه مذاکره کنند، گروه نظترت مستقیم و گروه مشاوره و تیم رسانه ای، حضور خواهند داشت».

رمضان تاکید کرد:« هدف از شرکت دادن مخالفان سوری در قاهره و مسکو ایجاد اپوزسیونی متحد ویکنواخت که بتواند به توافق حاصله از نشست ریاض پایبند باشد».

وی اظهار داشت:«هیئت مذاکره برای کنفرانس ژنو این بار هم از نمایندگان سیاسی وهم از نمایندگان نظامی گروههای مسلح تشکیل خواهد شد اما رئیس هیئت مذاکره کننده شخصی سیاسی و نه نظامی بر عهده خواهد گرفت».

احمد رمضان رئیس کمیته از اطلاع رسانی ائتلاف در پایان گفت:«تماس‌ها میان هیئت عالی ائتلاف و دیگر گروهها با اسیفان دی مستورا و برخی کشورهای عربی مانند سعودی، قطر و نیز ترکیه همچنان برقرار است».

وی افزود:« تلاش می کنیم که با ایالات متحده نیز هماهنگی داشته باشیم اما با سرکار آمدن دولت جدید ترامپ سیاست این کشور در قبال بحران سوریه هنوز کاملا روشن و واضح نیست لذا با احتیاط با آن برخورد می کنیم»

احمد رمضان در باره رئیس هیئت مذاکره کننده اینکه نظامی باشد یا سیاسی گفت:« مهم نیست سیاسی باشد یا نظامی مهم آن است که بتواند تمام خواسته‌های مخالفان را در قالب تشکلی متحد نمایندگی کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید