الجبیر: دیدگاه‌های سعودی و ترکیه درباره دخالت های ایران یکسان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی سه شنبه 8 فوریه اعلام کرد که نشست نخست شورای هماهنگی سعودی و ترکیه که در برگزار شد، سازنده و نتیجه بخش بود.

الجبیر در کنفرانس مشترک خبری با مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای خود در آنکارا اظهار داشت که دیدگاه سعودی و ترکیه در قبال سوریه، عراق و نیز دخالت‌های ایران در منطقه یکسان است.

وزیر امور خارجه سعودی گفت که شورای هماهنگی برای تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف در راستای منافع مشترک دو ملت برادر تلاش می‌کند. او همچنین نسبت به افزایش همکاری میان دو کشور که دو قطب اقتصادی منطقه هستند، ابراز امیدواری کرد.

وی درباره سوریه گفت: «موضع ما حفظ تمامیت ارضی سوریه و استقلال این کشور است و پادشاهی سعودی، حزب کارگر کردستان را یک سازمان تروریستی می‌شمارد».

الجبیر گفت که پادشاهی سعودی از ترکیه در برابر حزب تروریستی کارگران کردستان حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه سعودی افزود: «دخالت‌های ایران و حزب الله مساله سوریه را پیچیده‌تر کرد. امیدواریم که گفتگوهای آستانه به تثبیت آتش بس در سوریه بیانجامد».

از سوی دیگر، مولود چاووش اوغلو گفت: «باید به همه روشن کنیم، روابط بهتر ما به معنی تصمیم گیری‌های هماهنگ است».

وی افزود: «منافع مشترک (با سعودی) داریم بنابراین باید هماهنگی بهتری داشته باشیم، تصمیم‌های ما در این نشست مهم است و از نشست‌های آینده استفاده خواهیم کرد.»

چاووش اوغلو گفت که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به سعودی و دیگری کشورهای خلیجی سفر خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد که کشورش با سعودی و ایالات متحده آمریکا برای مبارزه با گروه داعش همکاری خواهد کرد و ترکیه برای رویارویی با گروه‌های تروریستی با سازمان های تندرو، همکاری نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید