آغاز نشست آستانه و بررسی ادامه آتش‌بس در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آستانه پایتخت قزاقستان امروز دوشنبه 6 فوریه 2017 بار دیگر شاهد برگزاری کنفرانس جدیدی برای صلح سوریه خواهد بود این نشست توسط کار گروه مشترک روسیه، ایران و ترکیه با حضور نمایندگانی از سازمان برگزار می شود.

به گفته منابع مطلع به نقل از سوری‌ها، اولین گامی که در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت، تثبیت آتش بس در سوریه است.

طبق این گزارش، وظیفه کار گروه سه جانبه مذاکره در آستانه، نظارت بر پایبندی گروه‌های درگیر در سوریه به آتش بس، تشریح اقدامات بازدارنده برای جلوگیری از تخلف در روند آتش بس، ایجاد اطمینان میان دولت سوریه و مخالفان این دولت و نظارت بر موضوع کمک‌های بشردوستانه خواهد بود.

این کنفرانس همزمان با اعلام آمادگی مسکو از ادامه مذاکرات برای پایان دادن به بحران سوریه و پشتیبانی این کشور از نظارت سازمان ملل متحد، برگزار می شود.

در همین حال منابع مطبوعاتی اعلام کردند که تیم مسئول مذاکرات در باره امور سوریه در امور خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که ایالات متحده به طور ضمنی ترجیح می دهد که اولویت به تحکیم و تثیت آتش بس در سوریه و ادامه گفتگوهای استانه برای مذاکرات ژنو را ترجیح می دهد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که برای تشکیل هیئت مخالفان در مذاکرات ژنو تلاش خواهد کرد. همچنین متعهد شده که در پیشبرد روند راه حل سیاسی و انجام اصلاحاتی عمیق در ساختار کلی رژیم سوریه عمل خواهد کرد.

از سوی دیگر دکتر نعسان آقا، سخنگوی هیئت عالی مذاکرات وابسته به ائتلاف مخالفان سوری در مصاحبه با کانال تلویزیونی «الحدث» در حال حاضر هیچ هیئت برای مذاکرات مرحله نهایی نداریم اما هیئت مذاکره برای ژنو در نشست ریاض تشکیل خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید