اهمیت استراتژیک آزادسازى بندر ميدى از دست حوثى‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عملیات زمینی، هوایی و دریایی که در امتداد خط ساحلی یمن با عنوان «نیزه طلایی» آغاز شد، برای نابودی کامل ماشین جنگی کودتگران حوثی‌ و شکست نهایی آنها همچنان ادامه دارد. این عملیات که در اولین روزهای آغاز با آزادسازی شهر استراتژیک ساحلی میدی منجر شد، لطمه بزرگی به شبه نظامیان حوثی‌ به شمار می رود.

نیروهای ارتش ملی یمن و مقاومت مردمی نه تنها میدی را از حوثی‌ها بازپس گرفتند بلکه راه قاچاق اسلحه از سوی تهران به این کودتگران را برای همیشه بسته شده است.

اهمیت استراتژیک کنترل بندر میدی از جهت هائز اهمیت است که شبه نظامیان حوثی از این ساحل سلاح خود را به مناطق تحت کنترل خود به صورت قاچاقی وارد می کردند.

حوثی‌های قانون شکن و غیر متعهد به دولت و کشور یمن در 6 جنگی که تاکنون در این کشور راه انداختند از این بندر برای قاچاق اسلحه استفاده کردند.

اهمیت این بندر نه تنها در نقل اسلحه بلکه در نزدیکی این آبراه به استانهایی است که آنها در آن تجمع دارند مانند صعده، حجه والمحویت است.

نزدیکی بندر به این سه منطقه کار قاچاق و مخفی کردن محموله های سلاح آمده از ایران را برایشان آسان می کرد.

استفاده می شود توسط شورشیان به قاچاق سلاح از طریق شش جنگ است و همچنین نزدیک به مناطق دسترسی حیاتی به دریا در استان شمال غربی کشور، به ویژه صعده، حجه، محویت تشکیل می دهند.

هدف ازعملیات نظامی «نیزه طلایی» که ارتش یمن و نیروهای مقاومت مردمی با پشتیبانی هوایی و دریایی نیروهای ائتلاف عربی آغاز شده است، محاصره کامل حوثی‌ها و مجبور کردن آنها به خلع سلاح و تسلیم شدن است. زیرا تا زمانی که این گروه کودتاگر به سلاح دسترسی داشته باشد به آشوبگری و جنگ فرقه‌ای در یمن ادامه خواهند داد.

ارتش یمن اکنون با بیرون راندن کودتگران حوثی از امتداد خط ساحلی جنوب به سمت شمال بندر المخا و پیشروی از منطقه میدی به سوی الحدیده، بیش از 220 کیلومتر از دست کودتگران حوثی بازپس گرفته است .

در آزاد سازی این مناطق مقادیر زیادی اسلحه سبک و سنگین نیز به دست نیروهای مقاومت مردمی و ارتش ملی یمن افتاد.

ارتش یمن همچنین از محور جنوب بین حدیده و المخا مناطق الخوخه ساحلی و دریهمی که ناوچه عوامل انتحاری حوثی‌ها از منطقه ناو سعودی را مورد هجوم قرار دادند را به تصرف کامل خود درآورد. این عملیات در نهایت به پایان دادن به هر گونه نقل و انتقال اسلحه به حوثی‌ها منجر می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم