اعلام آغاز عملیات آزادسازی رقه توسط نیروهای«سوریه دموکرات»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای «سوریه دموکرات» که از کردهای سوریه و عرب‌ها شمال این کشور تشکیل شده است، روز شنبه 4 مارس اولین روز آغاز عملیات آزادی‌سازی شهر رقه، مقر خلافت گروه داعش را اعلام کردند.

این هجوم با هدف محاصر شهر و قطع راههای امداد برای داعش از این شهر به دیر الزور آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترزائتلاف بین المللی ضد داعش، در بیانیه اعلام کرد که نیروهای سوریه دمکراتیک با حمایت هوایی و زمینی نیروهای ائتلاف بین المللی حمله گسترده ای علیه مناطق الرقه آغاز کرده است.

ائتلاف در بیانیه خود تاکید کرد، این عملیات به هدف عزل شهر الرقه صورت گرفته است. نیروهای سوریه دموکرات که هسته اغلب آن را نیروهای کرد سوری و و اقلیتی از عربهای ساکن مناطق شمال سوریه تشکیل می‌دهند و از سوی آمریکا و برخی کشورهای غربی حمایت و تجهیز می‌شوند.

ترکیه این نیروها را به وابستگی به «پ ک ک» متهم کرده و آنها را در لیست گروههای تروریستی قرار داده است.

یکی از فرماندهان این نیروها به خبرگزاری رویترز گفته است که در اولین حمله این نیروها علیه مواضع داعش در شرق الرقه پیشرفت چشمگیری داشته اند.

طبق این گزارش نیروهای سوریه دمکراتیک توانستند راه ارتباطی دیر الزور به الرقه را به تصرف خود درآورند.

استان دیر الزور و الرقه به طور کامل در تسلط داعش است و نیروهای سوریه دمکراتی تلاش می کنند با تفکیک این دوشهر از همدیگر داعش را از آنها دور کنند.

در بیانیه نیروهای سوریه دموکرات از ساکنان شهر رقه خواسته شده که از مقرهای داعش دور شوند.

مسئولان آمریکایی و شبه نظامیان کرد سوری می گویند هدف مرحله اول این عملیات محاصره شهر رقه به عنوان اصلی‌ترین پایگاه داعش در سوریه و قطع راههای ارتباطی و امدادرسانی داعش به این شهر برای مرحله آزاد سازی خواهد شد.

رقه در کرانه رود فرات واقع است و حدود صد کیلومتر با مرزهای ترکیه فاصله دارد. بیش از 240 هزار تن در این شهر ساکن هستند. پس از اشغال شهرتوسط داعش بیش از 80 هزار تن از این شهر آواره شدند.

ترکیه، همپیمان آمریکا که با کردهای سوریه دمکراتیک به شدت مخالف است ، اعلام کرده که در این عملیات شرکت خواهد کرد؛ امری که در صورت وقوع حتما به درگیری با کردها می‌انجامد. البته با توجه به مذاکرات انجام شده میان آمریکا و ترکیه و سپس سخنان مسئولان پنتاگون مبنی بر اینکه عملیات توسط کردها انجام می‌شود به نظر می‌رسد آنکارا از ادعاهای خود کوتاه آمده باشد. کردها گفته‌اند که در صورت شرکت ترکیه در این عملیات با آنها وارد جنگ می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید