قدرت آتش ناوچه‌های سعودی در دریای سرخ و دریای عرب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ایران و شبه‌نظامیان هوادارش از جمله کودتاچیان حوثی به دلیل فرسودگی و قدمت تجهیزات و تسلیحات دریایی که در اختیار دارند، ناچار شده‌اند از قایق‌های تندرو برای هجوم به شناورهای دیگر کشورها روی بیاورند. بخش اعظم این تسلیحات به متعلق به دهه هفتاد میلادی است. در آخرین نمونه از این هجوم‌ها، سه قایق تندوری حوثی در یک عملیات انتحاری به ناوچه پادشاهی سعودی در باب المندب حمله کردند.

ناوچه نوعی کشتی جنگی است که از نظر حجم کوچک‌تر از ناوشکن و بزرگ‌تر از شناورهای گشت‌های ساحلی است. نیروی دریایی پادشاهی عربی سعودی به دو ناوگان دریایی شرقی و غربی تقسیم شده‌ است. شناورهای ناوگان شرقی در خلیج عربی و دریای عمان و ناوگان غربی در دریای سرخ مستقر شده‌اند. این نیروها وظیفه حمایت از تاسیسات اقتصادی دریایی و کاروان‌های تجاری، نظامی و همچنین حمایت از صادرات و واردات پادشاهی سعودی را بر عهده دارند. این نیروها همچنین به مقامات محلی در زمینه تخلیه شهروندان در صورت بروز بحران و یا حوادث‌ پیش‌بینی نشده کمک می‌کنند.

نیروی دریایی سعودی سه ناوچه ساخت فرانسه از نوع "الریاض" دارد که نسخه بهینه شده ناوچه لافاییت است. هر سه این ناوچه‌ها به باند فرود هلی‌کوپترهای میان‌حجم از جمله یوروکوپتر دوفین، یوروکوپتر بانتر و ان اچ 90 مجهز هستند. این گروه به موشک‌های استر 15 و موشک ضد کشتی اگزوسه و همچنین سیستم هشدار برای نبرد هوایی و رادار کشف زیردریایی‌ها مجهز شده‌اند.

ناوچه‌های گروه الریاض توان درگیری با هواپیماها را دارد و 25 درصد بزرگتر از نمونه اصلی آن یعنی "لافاییت" است. این ناوچه همچنین توان حمل سامانه پرتاب عمودی موشک دارد و 15 موشک زمین به هوا از نوع استر حمل می‌کنند. موشک‌های استر می‌توانند هواپیماهای مهاجم را در فاصله 20 مایلی و در ارتفاع 50 هزار پایی مورد هدف قرار دهند.

به گزارش روزنامه "ذ نشنال اینترست" ناوچه‌های الریاض اژدرهای نوع DCNS F17 را برای مقابله با زیر دریایی‌ها حمل می‌کنند.

علاوه بر ناوچه‌های الریاض، نیروی دریایی پادشاهی سعودی، چهار فروند ناوچه فرانسوی از نوع "المدینة" نیز در اختیار دارند که به سامانه‌های ضد زیردریایی و موشک‌های سطح به سطح و همچنین هلی‌کوپتر AS-365N مجهزند.

در سال 2016 پایگاه اینترنتی USNI News که توسط موسسه نیروی دریایی آمریکا منتشر می‌شود گزارشی درباره ناوچه تهاجمی چندکاربردی به نام MMSC منتشر کرد و پیش‎بینی کرد که این ناوچه در اختیار نیروی دریایی پادشاهی سعودی قرار گیرد تا به عنوان بخش اصلی تجهیز و توسعه ناوگان شرقی نیروی دریایی سعودی، از آن استفاده شود. این ناوچه سامانه‌های دفاع هوایی و دفاع سطحی ساخت شرکت لوکهید مارتین را روی متن خود خواهد داشت.

پیش از این و در روز چهارشنبه گذشته امیر محمد بن سلمان بن عبدالعزیز وزیر دفاع پادشاهی سعودی، مارتین مارلین هیوسن، مدیر اجرایی شرکت لوکهید را در ریاض به حضور پذیرفت. خبرگزاری رسمی سعودی گزارش کرد در این دیدار دو طرف درباره موضوعات مهم مورد توجه پادشاهی سعودی بحث و تبادل نظر کردند. در این دیدار همچنین براساس چشم‌انداز 2030 سعودی، موضوع بومی‌سازی تکنولوژی‌های نظامی بررسی شد.

به گزارش USNI News، پادشاهی سعودی مذاکراتی برای خرید ناوچه تهاجمی چندکاربردی MMSC و تسلیحات و تجهیزات مرتبط با آن، انجام داده است. در این مذاکرات موضوع خرید لوازم یدکی، و همچنین آموزش و پشتیبانی لجستیکی به قیمت 25.11 میلیارد دلار مطرح شده است. سازمان همکاری‌های دفاعی ایالات متحده در اکتبر 2015 به کنگره آن کشور اعلام کرد که وزارت امور خارجه آمریکا امکان دارد براساس قوانین مربوط به معاملات نظامی خارجی، این نوع ناوچه‌ها را در اختیار پادشاهی سعودی قرار دهد.

USNI News همچنین گزارش کرده است که این ناوچه جدید 16 سکوی پرتاب عمودی موشک ام‌ک 41 خواهد داشت که می‌توانند موشک‌های "سی‌اسپارو" ساخت شرکت رایثون و همچنین موشک‌های اس‌ام 22 را شلیک کنند. ناوچه‌ جدید نیروی دریایی سعودی سامانه پیشرفته ره‌گیری فعال الکترونیکی AESA از نوع "تی‌ آر اس 4 دی" ساخت شرکت ایرباس را در خود خواهد داشت. یک مدل از این ناوچه ساخت شرکت لوکهید مارتین در خلال نمایشگاه انجمن دریایی‌هوایی در سال 2016 به نمایش درآمد.

طول این ناوچه حدود 118 متر (378 پا) خواهد بود و توربین‌های گازی از نوع MT-30 ساخت شرکت لوکهید مارتین را در خود خواهد داشت. این ناوچه همچنین دو موتور پیشران دیزل از نوع Colt-pielstick دارد. بخش جلویی این ناوچه یک توپ 76 میلی‌متری سامانه پرتاب 8 موشک ضد کشتی از نوع RGM-84 Harpoon ساخت شرکت بوئینگ دارد و در دو سوی ناوچه نیز مسلسل 20 میلی‌متری دارد که از راه دور کنترل می‌شوند. این ناوچه همچنین سامانه شلیک اژدر سنگین ام‌ک و سامانه ضدموشک کشتی SeaRAMساخت شرکت رایثون دارد. ناوچه جدید توان حمل 130 سرباز دارد و با سرعت 30 گره دریایی حرکت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید