دیدار سه‌جانبه آستانه برای گفت‌وگو درباره برقراری آتش‌بس در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه قزاقستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که روسیه، ایران و ترکیه درباره شیوه برقراری آتش‌بس در سوریه، ماه فوریه در آستانه گردهم می‌آیند.

به گفته وزارت امور خارجه قزاقستان، سه کشور روسیه، ترکیه و ایران به عنوان حامیان اصلی نشست آستانه، ماه فوریه بار دیگر در این شهر گردهم می‌آیند تا درباره سازوکاری که بر اساس بیانیه پایانی نشست آستانه، باید برای مراقبت از آتش‌بس سوریه به کار گیرند، گفت‌وگو کنند.

در بیانیه پایانی نشست پیشین آستانه که در 25 ژانویه منتشر شد، از رژیم اسد و مخالفان خواسته شده بود درباره آتش‌بس با یکدیگر گفت‌وگو کنند و یک سازوکار سه‌گانه ترکی-روسی-ایرانی روند آتش‌بس را زیر نظر داشته باشد. مخالفان اسد نارضایتی خود از این بیانیه را اعلام کرده و خواستار کاهش نقش ایران در سوریه شدند.

در این بیانیه آمده است که روسیه، ترکیه و ایران جامعه بین‌المللی را به حمایت از روند سیاسی برای سرعت بخشیدن به همه گام‌های مورد توافق در بیانیه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل فرا می‌خوانند.

براساس بیانیه پایانی نشست آستانه که توسط خیرات عبدالرحمانوف، وزیر امور خارجه قزاقستان قرائت شد، سه کشور حامی نشست آستانه برای گفت‌وگوهای صلح سوریه از خواست گروه‌های مخالف برای شرکت در دور بعدی گفت‌وگوها که ماه فوریه در ژنو و زیر نظر سازمان ملل برگزار می‌شوند حمایت می‌کنند.

روسیه، ترکیه و ایران همچنین درباره ایجاد سازوکاری برای مراقبت و زیر نظر گرفتن روند آتش‌بس و همچنین جلوگیری از نقض آن توافق کردند. براساس این توافق این سازوکار باید "از طریق مراحل واضح و به کار‌گیری نفوذ این کشورها بر طرف‌های درگیر" باشد. آتش‌بس در سوریه از 30 دسامبر آغاز شد.

در بیانیه پایانی نشست آستانه تاکید شده است که راه‌حل نظامی برای پایان بحران سوریه وجود ندارد و تنها از طریق روند سیاسی است که می‌تواند برای این بحران راه‌حلی یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید