در گفت‌وگو با العربیه...دی‌میستورا از ۳ مرحله انتقالی در سوریه می‌گوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه، پس از دیدار با هیات‌های نمایندگی عربی در سازمان ملل اعلام کرد سوریه ۳ مرحله انتقالی خواهد داشت که شامل تشکیل حکومت موقت و قانون اساسی است.

دی‌میستورا در گفت‌وگو با تلویزیون «العربیه» تاکید کرد شرکت کشورهای عربی در کنفرانس صلح سوریه در ژنو مهم است و او نقطه‌نظرات خود را به اطلاع شورای امنیت رسانده است.

او گفت: «سوریه یک کشور عربی است و به همین دلیل شرکت جامعه عرب در کنفرانس ژنو لازم می‌باشد».

در پی درخواست دی‌میستورا از مخالفان سوری برای تشکیل یک تیم مذاکره کننده، او هشدار داد که در صورت عدم توانایی مخالفان در تشکیل این تیم، او خود تیم مذاکره کننده را انتخاب خواهد کرد. این هشدار با واکنش مخالفان سوری روبرو شد.

هیات عالی مذاکره کننده اقدام سازمان ملل در تشکیل تیم مذاکره‌کننده را رد کرد و گفت در صورتی که مذاکرات ژنو انتقال قدرت در سوریه را تضمین نکند، در این گفت‌وگوها شرکت نخواهد کرد.

سالم المسلط، سخنگوی رسمی هیات عالی مذاکره‌کننده، گفت که واکنش به مذاکرات سوریه نباید از طریق گفت‌وگو با رسانه‌ها باشد، و ریاض حجاب هم در تویتر نوشت مهم‌ترین کار سازمان ملل متحد تعیین دستور کار مذاکرات است و انتخاب تیم مذاکره‌کننده مخالفان سوریه برعهده این سازمان نیست.

آنتونیو گوتیرس، دبیرکل سازمان ملل هم از نماینده این سازمان خواست تا اعضای هیات نمایندگی مخالفان سوری تا قبل از ۲۰ فوریه مشخص شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید