نخستین رزمایش بزرگ غرب در آبهای خلیج پس از ریاست جمهوری ترامپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه و استرالیا، روز سه شنبه، یکی از بزرگترین مانورهای نظامی خود را در آبهای خلیج، آغاز کردند. این مانور قرار است تا روز پنج شنبه دوم فوریه (فردا) ادامه یابد.

نیروی دریایی آمریکا، روز یکشنبه، اعلام کرد که به همراه چهار کشور خود را برای رزمایش نظامی در آبهای خلیج آماده می کند. این مانور نخستین مانور پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ است.

در بیانیه مشترک فرماندهان نیروی دریایی فرماندهی مرکزی آمریکا، ناوگان پنجم و نیروی دریایی مشترک، تاکید شد که آنها از 31 ژانویه تا دوم فوریه، مانورهایی را در آبهای بین المللی خلیج عربی برگزار خواهند کرد.

در این مانور نظامی، علاوه بر نیروی دریایی آمریکایی مستقر در بحرین، نیروهایی از بریتانیا، استرالیا و فرانسه نیز در آن شرکت دارند.

هدف از رزمآیش، تقویت توانایی کشورهای شرکت کننده به ویژه در زمینه حمایت تجارت بین المللی در آبهای خلیج و تضمین امنیت حمل و نقل کشتی ها، اعلام شده است.

در این رزمایش سرتیپ اندرو پیرنز، از بریتانیا، رهبری نیروهای دریایی مشترک کشورش را بر عهده خواهد دارد.

پیرنز گفت: «راه های آبی استراتژیک در منطقه، راه های بین المللی جهت عبور مواد غذایی، کالاهای مصرفی، نفت خام و انرژی برای تمامی مناطق جهان به شمار می روند»، وی افزود: «این رزمایش فرصتی را برای کشورهای شرکت کننده فراهم می کند تا اطلاعات و تجربه های خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند و آمادگی لازم را به دست آوردند.»

این رزمایش که در نزدیکی سواحل ایران برگزار می شود، تنها سه هفته پس از تنش دریایی میان یک کشتی نظامی آمریکایی و قایق های ایرانی صورت می گیرد. یک کشتی نظامی آمریکایی در نهم ژانویه، چند گلوله هشدار دهنده، به سمت قایق های ایرانی که در حال نزدیک شدن بودند، شلیک کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید