گفت‌وگوی تلفنی ملک سلمان و ترامپ درباره "فعالیت‌های ایران و مشارکت استراتژیک" دو کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، روز یکشنبه، تماسی تلفنی از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دریافت داشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی "واس"، رهبران سعودی و آمریکا طی این تماس "روابط تاریخی دو کشور دوست، تحولات اوضاع در منطقه و جهان، مشارکت استراتژیک در قرن بیست و یکم میان طرفین و اهمیت گسترش همکاری‌های اقتصادی، امنیتی و نظامی دو جانبه" را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادند.

همچنین در این تماس تلفنی "بر عمق و استحکام روابط استراتژیک میان دو کشور تاکید شد و دو رهبر در دیدگاه‌های خود درباره مسایل مورد بحث، از جمله مبارزه با تروریسم، تندروی، منابع مالی آنها، ایجاد مکانیسمی مناسب در این خصوص و نیز رویارویی با کسانی که بخواهد امنیت و ثبات منطقه را متزلزل ساخته در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت کنند، اتفاق نظر داشتند".

خادم حرمین شریفین از رئیس‌جمهوری آمریکا برای سفر به کشور پادشاهی عربی سعودی دعوت به عمل آورد و در مقابل ترامب از ملک سلمان دعوت کرد تا از ایالات متحده بازدید کند.

رهبران دو کشور درباره تعیین جدول زمانی برای انجام این دیدارها در آینده توافق کردند که هدف از آن "تقویت همکاری و اقدام مشترک، و نیز فعال کردن مشارکت استراتژیک میان دو کشور به شکلی گسترده‌تر که با عمق روابط تاریخی دو جانبه تناسب داشته باشد".

از سوی دیگر کاخ سفید اعلام کرد که ملک سلمان و ترامپ در این تماس تلفنی، مساله ایجاد مناطق امن در سوریه و یمن، و همچنین مبارزه با تروریسم را مورد بحث قرار دادند.

بنا به اعلام کاخ سفید، طرفین توافق کردند با فعالیت‌های ایران برای متزلزل کردن ثبات در منطقه مواجهه کنند.

کاخ سفید افزود که ملک سلمان و ترامپ همچنین "چشم‌انداز 2030" و تقویت همکاری اقتصادی میان دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید