ارتش سوریه کنترل تاسیسات آبرسانی وادی بردی را در دست گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از یک ماه نبرد شدید میان ارتش سوریه و گروه‌های مسلح مخالف اسد، ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که به طور کامل بر منطقه وادی بردی در نزدیکی دمشق مسلط شده و کنترل آن را در دست گرفته است. این منطقه به عنوان منبع آب پایتخت سوریه به شمار می‌رود.

پس از توافق نیروهای ارتش و نیروهای اپوزیسیون 38 روز نبرد سخت در منطقه پایان یافت. ارتش سوریه و نیروهای حزب‌الله لبنان یک سو و گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد در سوی دیگر این درگیری‌ها بودند. در پی این توافق خودروهای امدادی و آمبولانس به منطقه آمده تا در یک مهاجرت اجباری دیگر، صدها نفر افراد مسلح و خانواده‌هایشان را به ادلب منتقل کنند. نیروهای صلیب سرخ به عنوان تضمین بین‌المللی این کاروان‌های مهاجر را همراهی خواهند کرد.

براساس این توافق، در منطقه آتش‌بس برقرار شده و 20 نفر از نیروهای حکومت وارد تاسیسات عین الفیجه شده تا تاسیسات آبرسانی آسیب دیده را تعمیر کنند. در مقابل خودروهای امدادی وارد منطقه شده تا افراد آسیب‌دیده و خانواده‌ها را از منطقه خارج کرده و به ادلب ببرند. در مرحله آخر نیروهای مخالف اسد، مواضع خود را ترک خواهند کرد.

با توجه به اهمیت ویژه منطقه و نقش اساسی آن در تامین آب پایتخت، علیرغم وجود آتش‌بس در منطقه، حکومت سوریه بارها مخالفت خود با کنترل منطقه توسط مخالفان را اعلام کرد.

از 22 دسامبر آب بخش اعظم مناطق دمشق قطع شده است. آب این مناطق از تاسیسات عین الفجه در وادی بردی تامین می‌شد. حکومت مخالفان را به قطع کردن آب پایتخت متهم کرده و آنان نیز بمباران هوایی منطقه توسط هواپیماهای اسد را عامل آسیب دیدن تاسیسات آبی اعلام کرده‌اند.

امروز یک‌شنبه عملیات تعمیر تاسیسات آبرسانی آسیب‌دیده آغاز شد تا آب قطع شده بخش‌های مختلف دمشق مجددا وصل شود.

پیش از این شبکه "الحدث" به نقل از منابع خبری خود گزارش کرده بوده، فرستاده سفارت آلمان در سوریه و استاندار حومه دمشق با نمایندگان مردمی و نظامی در وادی بردی دیدار کرده‌اند تا برای برقراری آتش‌بس میان مخالفان و ارتش سوریه وساطت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید