فراخوان اپوزیسیون سوریه برای نبرد علیه تشکیلات جدید گروه «فتح الشام»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبه‌نظامیان گروه فتح الشم (النصره سابق)، حمله‌ای جدید علیه مناطق تحت کنترل گروه «جبهه احرار الشام» در حومه ادلب آغاز کردند. این در حالی است که گروه احرار الشام، از گروه‌های مسلح اپوزیسیون خواست برای مقابله با گروه جدید «فتح الشام» متحد شوند.

در همین حال بخش شمالی گروه «نور الدین الزنکی»، جدایی خود را از این گروه اعلام کرده و گفته است به گروه «فیلق الشام» می‌پیوندد؛ این ماجرا پس از آن روی داد که گروه «نور الدین الزنکی» به گروه «فتح الشام» پیوست که علیه گروه‌های اپوزیسیون در حال نبرد است.

گروه‌های تندرو، پیوستن خود را به گروه «فتح الشام» اعلام کرده و برپایی تشکیلات جدیدی با نام «هیئت تحریر الشام» به رهبری «ابو جابر هاشم الشیخ» را اعلام کردند. این تشکیلات جدید شامل گروه‎‌های «نور الدین الزنکی، لشکر الحق، جبهه النصار الدین و جیش السنه» می‌شود.

شبکه الشام گزارش داده که «ابو جابر الشیخ» فرمانده «هیئت تحریر الشام»، آتش بس کامل میان جبهه فتح الشام و دیگر گروه‌ها و در راس آن‌ها «گردان‌های صقور الشام و جیش الاسلام» را اعلام کرده است.

او که پیشتر از اعضای گروه «احرار الشام» بود، در توییتر، استعفای خود را از این گروه اعلام کرده و نوشته است: «استفعای خود ار از گروه اسلامی احرار الشام اعلام می‎‍کنم و برای برادرنم در این گروه، آرزوی موفقیت در راه رضای خدا را دارم».

ابوجابر که برای یک سال فرمانده کل گروه احرار الشام بود، پیشتر تاسیس «جیش الاحرار» را با مشارکت شماری از گروه‌های عضور احرار الشام اعلام کرده بود. اما مدتی بعد «جیش الاحرار» بازگشت خود را به «احرار الشام» اعلام کرد.

شایان ذکر است که در روزهای اخیر، درگیری‌هایی میان «جبهه فتح الشام» (النصره سابق) و «احرار الشام» در جریان بود.

گروه «جبهه فتح الشام» با مذاکرات برگزار شده در شهر آستانه پایتخت قزاقستان میان دولت و مخالفان برای تثبیت آتش بس، مخالف است.

سازمان ملل متحد «جبهه فتح الشام» را گروهی تروریستی می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید