دو ایرانی در ترکیه به اتهام ارتباط با پ.ک.ک و جاسوسی از مراکز امنیتی دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی ترکیه دو تبعه ایرانی به نام های «حسن- ب» و «سجاد- جهان ف» که رفتار‌های آنها مشکوک به نظر می رسید را در استان ماردین واقع در جنوب کشور دستگیر کردند.

روزنامه حریت نزدیک به دولت ترکیه نوشته است که این دو ایرانی دستگیر شده، «کُرد» هستند.

خبرگزاری رسمی ترکیه «آناتولی» گزارش داده است که با بازرسی گوشی موبایل این دو نفر؛ دیده شده که از طریق برنامه Google Earth نقشه برخی گذرگاه‌ها و ساختمان‌های اداره پلیس و استانداری دانلود شده است.

بنا بر این گزارش دو نفر دیگر به نام های «ایوب- س» و «جاهد- ب» که مشخص شد با این دو ایرانی ارتباط دارند، طی انجام عملیات همزمان دستگیر شدند.

این گزارش می‌افزاید در نتیجه بازرسی از خانه‌های این دو نفر؛ عکس‌های مربوط به شهرداری آرتوکلو، استانداری ماردین، فرودگاه‌های دیاربکر و ماردین و مدارک متعلق به حزب کارگران کردستان و شاخه نظامی‌اش و همچنین حزب کُرد اتحاد دمکراتیک که در سوریه فعال است و شاخه نظامی‌اش (یگان‌های حمایت از خلق) کشف شد.

ترکیه دو حزب کارگران کردستان و اتحاد دمکراتیک را، «تروریست» می‌داند.

بنا بر این گزارش، «حسن- ب» و «سجاد- جهان ف»، که پس از انجام مراحل قانونی به اتهام «عضویت در گروه‌ تروریستی» به دادگاه منتقل شده بودند، بازداشت و «ایوب- س» و «جاهد- ب» به طور مشروط آزاد شدند.

اما روزنامه حریت، نوشته است که نام دو ایرانی دستگیر شده، ژیار جهان فرد و حسن بلده است که به گفته این روزنامه، از کُرهای ایران هستند.
بنا بر این گزارش، این دو شهروند ایرانی، به دلیل عکس‌برداری از شهرداری شهرستان ماردین که مرکز استان ماردین است، بازداشت شدند. تعداد زیادی از ساکنان این شهر را اقلیت کرد و عرب تشکیل می‌دهند.

جهانفرد و بلده دسامبر ۲۰۱۶ از ایران وارد ترکیه شدند و سوم ژانویه ۲۰۱۷ حین عکاسی از شهرداری بازداشت شدند. بر اساس گزارش حریت، جهانفرد به پلیس گفته یک نویسنده است و برای ملاقات با چند انتشارات و چاپ کتاب خود به ترکیه آمده است. بلده نیز خود را یک مهندس معرفی کرده که برای دریافت مدرک فوق لیسانس از دانشگاه آرتوکلو در دانشکده مطالعات کردی به ترکیه آمده‌است.

جهانفرد و بلده ۲۲ روز در ماردین تحت بازداشت موقت بودند و پس از اعزام به دادگاه در ۲۶ ژانویه، به زندان افتادند.

نجات شیرای، وکیل این دو کرد ایرانی تمام اتهام‌ها علیه آنها را رد کرده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید