آیا رهبر داعش فرار کرده یا در بمباران کانال‌های زیر زمینی کشته شد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که نیروهای عراقی در جنگ آزادسازی موصل موفق شدند بخش‌هایی از ساحل شمالی و همه مناطق شرق موصل را از دست شبه نظامیان دولت اسلامی "داعش" بازپس گیرند و روز به روز حلقه محاصره شهر را بر این گروه تروریستی تنگ‌تر کنند، برای بسیاری از مردم عراق و دیگر کشورها این پرسش مطرح است که بلاخره ابوبکر بغدادی رهبر داعش در کجا مخفی شده است؟.

آیا او مانند برخی فرماندهان داعش از موصل فرار کرد و به سوریه پناه برده یا اینکه در بمباران‌های کانالهای زیر زمینی توسط جنگنده‌های ائتلاف بین المللی در موصل کشته شد.

چند ماه پیش زمانی که عملیات آزادسازی موصل آغاز شد، اغلب گزارش‌های اطلاعاتی و امنیتی عراق و اقلیم کردستان از حضور ابوبکر بغدادی در موصل خبر می داد، اما رفته رفته و با عقب نشینی داعش از مناطق مختلفی در استان نینوا اوضاع به گونه دیگری تغییر یافت.

در این زمینه سرلشکر سیروان بارزانی فرمانده نیروهای پیشمرگه در موصل در تاریخ 17 اکتبر در مصاحبه‌ای با کانال تلویزیونی«الحدث» گفته بود که اطلاعات دقیقی در دست دارد که نشان می دهد که ابوبکر بغدادی هنوز در موصل است.

این در حالی است که لیث النعیمی سخنگوی وزارت دفاع عراق گفته است که اغلب فرماندهان نظامی بلندپایه داعش کشته، زخمی یا فرار کردند.

وی افزود: داعش کانالهای زیر زمینی به طول 20 کیلومتر در مناطق موصل ساخته بود این کانالهای برای خروج اضطراری فرماندهان و رهبران این گروه مهیا شده اما این کانال‌ها شناسایی و توسط جنگنده‌های بین المللی منهدم شدند.

با توجه به این رویدادها این سوال برای خیلی از عراقی ها، سوری‌ها و دیگر مردمان منطقه از وجود داعش ضررهای زیادی دیده اند پیش می آید که بلاخره رهبر داعش در کجا مخفی شده است.

گفتنی است که آخرین پیام ابوبکر بغدادی که به صورت نوار صوتی پخش شد در اوایل نوامبر سال 2016 بود. رهبر داعش در آن پیام هواداران و اعضای خود را به جنگ با دشمنان اسلام تشویق کرد و به آنها وعده پیروزی داد. اولین پیام ابوبکر بعد از اعلام دولت اسلامی و خلافت خودخوانده خودش در سال 2015 بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید