یمن.. فرستاده سازمان ملل خواستار آتش‌بس فوری و طولانی مدت می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از سفر به چند پایتخت عربی، انتظار می‌رود که اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن، گزارشی در جلسه ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بحث بر سر اوضاع یمن ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع نزدیک به فرستاده سازمان ملل متحد، گزارش اسماعیل ولد الشیخ احمد، حاوی این توصیه‌ها است:

1- دعوت به آتش‌بس دراز مدت که طی دو هفته آینده اعلام شود.

2- درخواست پایان دادن به ممنوعیت پرواز بر فراز فرودگاه صنعا که از نهم اوت توسط نیروهای ائتلاف عربی به رهبری سعودی اجرا می‌شود.

3- انتظار می‌رود که ولد الشیخ احمد، خواستار حمایت شورای امنیت از نقشه راهی شود که ارائه داده است؛ نقشه راهی که شامل تعیین معاون رئیس جمهوری است.

4- درخواست خروج شبه‎‌نظامیان حوثی از صنعا و تسلیم اسلحه‌شان به دولت.

5- تشکیل دولت وحدت ملی.

چنانچه ولد الشیخ احمد در تثبیت آتش‌بس موفق شود، بر سر زمان آغاز مذاکرات صلح توافق خواهد شد. او طی دیدارهای خود با هیئت دولت یمن در عدن و هیئت کودتاگران حوثی و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن در صنعا، این مساله را اعلام کرده بود. او تاکید کرد که فعال کردن کمیته آتش بس و هماهنگی منوط به این است که دو طرف، نمایندگان خود را به عمان پایتخت اردن فرستند. اردن با میزبانی و اموزش این کمیته پیش از حضورش در شهر ظهران واقع در جنوب سعودی، موافقت کرده است.

در سایه این تلاش‌ها، عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن تاکید کرد که نتایج گفت‌وگوهای ملی که در سال‌های پیش انجام شد، قانونی برای همه یمنی‌ها است که نمی‌توان آن را کنار گذاشت. او افزود که نمی‌توان از برپایی یمن فدرال کوتاه آمد و بر ضرورت متحد شدن گفتمان برای مقابله با شبه‌نظامیان کودتاگر تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید