وزیر خارجه کویت برای تسلیم پیام کشورهای خلیج به روحانی به ایران می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صباح خالد الحمد الصباح وزیر امور خارجه کویت گفت که چهارشنبه 25 دسامبر به ایران خواهد رفت تا با دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور، پیام شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح درباره روابط میان تهران و کشورهای خلیج را تسلیم او کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت، وزیر امور خارجه این کشور گفت که این پیام «شامل پایه‌های گفت‌گو میان شورای همکاری خلیج و ایران می‌شود که باید بر میثاقنامه سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی ویژه روابط میان کشورها، تکیه کند».

صباح خالد احمد الصباح که سه شنبه پس از حضور در مراسم افتتاح مرکز پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت افزود: «ما در منطقه شریک هستیم، منافع مشترک و امکانات زیادی داریم». او افزود: «آغاز گفت‌گو به سود دو طرف خواهد بود».

امارات متحده عربی، پادشاهی سعودی، کویت، بحرین، قطر و عمان، شش کشور عضو شورای همکاری خلیج هستند.

روابط میان کشورهای شورای همکاری خلیج و ایران سال گذشته پس از اجرای احکام شرعی اعدام شماری از محکومان اقدام‌های تروریستی از جمله شیخ نمر النمر روحانی شیعه، پر تنش شد. در پی اجرای احکام اعدام، شماری از معترضان ایرانی به بدون این‌که نیروهای امنیتی جلوی آن‌ها را بگیرند، به نمایندگی‌های دیلپماتیک سعودی در تهران و مشهد حمله کردند.

پس از آن برخی کشورهای خلیجی همچون سعودی و بحرین، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند و برخی دیگر از سطع مناسبات خود با تهران کاستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید