هدیه چند میلیون دلاری اوباما به فلسطینی‌ها در آخرین ساعت فعالیت دولتش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از مقامات بلند پایه آمریکا گفته است که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در آخرین ساعت فعالیت دولتش توانست مبلغ 221 میلیون دلار کمک‌های واشینگتن به فلسطینی‌ها که طی دو سال گذشته توسط قانونگذاران جمهوریخواه بلوکه شده بود، را آزاد و به فلسطینی‌ها تحویل دهد.

به گزارش خبرگزاری اسوشييتد پرس وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه تنها یک روز قبل مراسم تحلیف دونالد ترامپ اعلام کرد که این مبلغ چند میلیون دلاری روز جمعه به دست فلسطینی‌ها خواهد رسید.

دولت اوباما علاوه بر آزاد کردن این مبلغ برای فلسطینی‌ها، مبلغ 6 میلیون دلار کمک به بودجه سازمان ملل متحد و برنامه‌های این نهاد بین المللی در زمینه «تغییرات آب و هوایی کره زمین» نیز اختصاص داد. قانونگذاران جمهوری خواه مخالف اوباما با هر یک از این نوع کمک‌ها مخالف بودند.

کنگره آمریکا در سال‌های 2015 و 2016 قانونی را تصویب کرد که به موجب آن ایالات متحده سالیانه چند ملیون دلار کمک مالی به حکومت خودگردان فلسطین بدهد. این کمک‌ها قرار بود برای ارائه خدمات درمانی و بازسازی مناطق کرانه باختری و غزه و تامین نهادهای امنیتی و نتظامی حکومت خودگردان مورد استفاده قرار می گرفت.

فلسطینی ها از احتمال جانبداری دونالد ترامپ از اسرائیل و عدم توجه به خواسته های آنها نگرانند. ترامپ در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که او با انتقال پایتخت اسرائیل از تل آویو به قدس موافق است و چنانچه اسرائیل قدس را پایتخت خود اعلام کند او به آن اعتراف خواهد کرد.

گفتنی است که سازمان ملل متحد وهمه کشورهای جهان مخالف اشغال شهر قدس بوسیله اسرائیل هستند. اسرائیل در سال 1967 قدس شرقی را اشغال کرد اما از آن زمان تاکنون جامعه بین المللی از اعتراف به این شهر به عنوان منطقه ای اسرائیلی خودداری کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید