نگرانی جهانی برای سرنوشت 750 هزار غیرنظامی زیر سلطه داعش در غرب موصل

شرق موصل به طور کامل آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال آزادسازی شرق موصل توسط نیروهای عراقی و ائتلاف بین المللی ضد تروریسم و گسترش دایره درگیری‌ها به دیگر مناطق موصل، سازمان ملل متحد روز سه شنبه ¬¬24 ژانویه 2017 اعلام کرده که از سرنوشت حدود 750 غیر نظامی ساکن مناطق غرب این شهر به شدت نگران است.

این نگرانی‌ها زمانی افزایش یافت که در دو روز گذشته منابع نظامی عراق و نیروهای ائتلاف بین المللی سخن از آغاز حمله نظامی جدیدی برای بازپسگیری دیگر مناطق تحت کنترل داعش در غرب موصل، به میان آورده‌اند.

به گزارش تلویزیون العربیه، لیزا گراندی، هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت:«گزارش های رسیده از موصل بسیار«غم انگیز» است. قیمت مواد غذایی در موصل به شدت افزایش یافته به طوری که برخی خانواده ها در روزانه تنها یک بار غذا می خورند و برخی خانواده ها برای گرم کردن خانه هایشان مجبور شدند برخی لازم خانه خایشان را بسوزانند».

از سوی دیگر حیدر عبادی نخست وزیر عراق دستور داد تا در باره قانون شکنی و نقض حقوق غیرنظامیان توسط برخی گروههای شبه نظامی که در جریان عملیات آزاد سازی بخش هایی از شهر موصل مرتکب آن شده اند، تحقیق و بررسی شود.

دستور حیدر عبادی برای بررسی پرونده نقض حقوق غیرنظامیان موصل پس از آن صادر شد چند روز گذشته ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن چند نفر با لباس نظامی اقدام به شکنجه و سپس کشتن تعدادی از غیر نظامیان در موصل کردند. انتشار این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی خشم و نفرت گسترده ای مردم علیه مسئولان در بغداد را برانگیخت.

نیروهای دولتی عراق بامداد روز دوشنبه 23 ژانویه خبر آزاد سازی کامل شرق موصل، مهمترین پایگاه و مرکز اصلی داعش در عراق را اعلام کردند.

به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از منابع نظامی عراق نیروهای عراقی شرق موصل شده وپرچم این کشور را بر فراز همه ساختمانهای آن برافراشتند.

بر اساس این گزارش ها اسناد و مدارکی متعلق به داعش در شرق موصل کشف‌ شده‌اند و مأموران اطلاعاتی عراق در حال تحلیل و بررسی آنها هستند.

دفتر نخست وزیری عراق با صدور بیانیه ای تاکید کرده که ارتش عراق و دیگر نیروهای دولتی این کشور عزم خود را برای آزادسازی کامل موصل جزم کرده‌اند.

عملیات آزادسازی موصل، مرکز استان نینوا، از ماه اکتبر سال 2016 با شرکت ده‌ها هزار تن از نیروهای ارتش و پلیس عراق و با همراهی نیروهای بسیج مردمی و پیش‌مرگه‌های کُرد، آغاز شد.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، که پیش‌تر وعده داده بود موصل، دومین شهر بزرگ عراق، تا پایان سال گذشتۀ میلادی به‌طور کامل آزاد خواهد شد. نخست وزیر عراق اخیرا اعلام کرد که سه ماه دیگر برای آزادسازی این شهر زمان لازم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید