اپوزیسیون سوریه: بیانیه پایانی مذاکرات آستانه را امضا نخواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یحیی العریضی سخنوی هیئت مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان، سه شنبه 24 ژانویه به خبرنگاران گفت که اپوزیسیون قصد ندارد بیانیه پایانی مذاکرت را امضا کند.

روز سه‎‌شنبه دومین روز از مذاکرات صلح سوریه است که طی آن، هیئت‌های دولت و اپوزیسیون سوریه در شهر آستانه به صورت غیر مستقیم گفت‌گو می‌کنند.

سخنان العریضی در حالی ایراد می‌شود که استفان دی‌مستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، دست‌یابی به بیانیه پایانی برای این مذاکرات را بعید ندانست.

هدف از برگزاری این مذاکرات، دست‌یابی به تفاهمی میان اپوزیسیون سوریه و نظام این کشور پیش از مذاکرات ژنو است. اما اختلاف‌ها میان دو طرف به خاطر بیانیه پایانی که از اختلاف میان کشورهای ضامن توافق آتش‌بس میان دو طرف نشات می‌گیر، رو به افزایش است.

گروه‌های اپوزیسیون سوریه خواستار گنجاندن دستور کاری مشخص مرتبط با مساله آتش بس، آزادی زندانیان و باز کردن گذرگاه‌های انسانی هستند.

مصطفی المعراتی نماینده «جیش العزه» در مذاکرات آستانه در این باره گفت: «تا کنون توافقی بر سر بیانیه پایانی وجود ندارد. اختلاف‌هایی میان کشورهای ضامن توافق است و ایران تلاش می‌کند به دلیل تجاوزهای مکررش بر روی زمین، جلوی صدور بیانیه را بگیرد».

اما موضع نظام سوریه متفاوت بود چرا که سعی دارد دستاورهایی سیاسی داشته باشد. نظام سوریه می‌خواهد خود را منادی آشتی‌های محلی نشان دهد؛ مساله‌ای که ظاهرش آشتی است اما در پشت پرده آن، ادامه عملیات نظامی به همراه نیروهای ایرانی است که در نهایت به تکرار سناریوی حلب و به دست آوردن برگ برنده‌های بیشتر برای افزایش فشار بر مخالفان می‌انجامد.

از سویی الکساندر لاوینترییف رئیس هیئت روسی در مذاکرات گفت که بر سر متن بیانیه پایانی مذاکرات آستانه، بحث و بر سر آن توافق خواهد شد. او در عین حال خاطرنشان کرد که تا کنون بر سر راهکار تثبیت آتش بس در سوریه، توافقی به دست نیامده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید