سعودی: با دولت ترامپ در تماس هستیم و نسبت به آن امیدواریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی سه‌شنبه 24 ژانویه در کنفرانس خبری مشترک با ژان مارک آیرو وزیر امور خارجه فرانسه که در ریاض برگزار شد گفت که سعودی با دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا تماس داشته و نسبت به این دولت امیدوار است.

به گزارش العربیه، الجبیر درباره بحران سوریه گفت که راه حل در این کشور بر قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و بیانیه ژنو، استوار است.

او افزود که مذاکرات جاری در شهر آستانه پایتخت قزاقستان با هدف تثبیت آتش بس در سوریه و زمینه سازی برای برگزاری مذاکرات صلح در ژنو صورت می‌گیرد.

او ادامه داد که روابط سعودی با آمریکا طولانی مدت و در همه زمینه‌ها مستحکم است. او افزود که کشورش به تصمیم مردم آمریکا احترام می‌گذارد و در پی همکاری با دولت دونالد ترامپ است.

الجبیر همچنین از بازگشت ایالات متحده به منطقه و تقویت نقشش، استقبال کرد.

او با بیان این‌‎که اخیرا دولت سعودی با دولت ترامپ تماس‌هایی داشته، افزود: «از این رو ما امیدواریم».

او افزود که سعودی هیچ شکی در توان دولت آمریکا در مقابله با بحران‌ها ندارد.

از سوی دیگر الجبیر گفت که سعودی در پی درخواست دولت بحرین، به این کشور کمک ارائه داد و این یک وظیفه است. او ادامه داد که مداخله سعودی در یمن پس از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که بعد از کودتا صادر شد و همچنین به درخواست دولت قانونی یمن روی داد، از این رو دخالتی قانونی است.

اما در خصوص ایران، الجبیر افزود که مشکلات میان ریاض و تهران پس از انقلاب در ایران آغاز شد و پس از اجرای سیاست‌های این کشور در حمایت از تروریسم و ارتکاب جنایت‌های جنگی در سوریه و عراق و همچنین تاسیس حزب‌الله در لبنان، بیشتر شد. او ادامه داد که ایران، قوانین و مقررات بین المللی را زیر پا گذاشته و اقدام به کمک تسلیحاتی به شبه ‌نظامیان حوثی در یمن هم کرد.

الجبیر تاکید کرد که پادشاهی سعودی، هیچ عمل ستیزه‌جویانه‌ای علیه ایران انجام نداده است.

از سویی ژان مارک آیرو وزیر امور خارجه فرانسه در این کنفرانس خبری گفت که کشورش و سعودی، جنگی علیه تروریسم و اندیشه‌های تندرو را رهبری می‌کنند. او تاکید کرد که سعودی، موضعی قاطع علیه تروریسم از راه مشارکت در دو ائتلاف اسلامی و بین‌المللی دارد.
آیرو افزود که راه‌حل‌های سیاسی فراگیر، برای شکست کامل داعش در عراق ضروری است.

در خصوص مناقشه فلسطین هم گفت بدون برپایی دولت فلسطینی در مرزهای سال 1967، این مناقشه هیچ راه‌حل مسالمت آمیزی نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه فرنسه همچنین گفت که راه حل بحران سوریه، بر انتقال سیاسی برپایه بیانیه ژنو و قطعنامه‌های بین‌المللی استوار است. او تاکید کرد: «ما خواستار از سر گیری هرچه سریع‌تر مذاکرات ژنو با نظارت سازمان ملل هستیم».

آیرو همچنین گفت که فرانسه آماده همکاری با سعودی در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی است.

او ادامه داد: «ما منتظر سیاست‌های دولت ترامپ در خصوص مبارزه با تروریسم و آن‌چه در منطقه روی می‌دهد خواهیم بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید