توافق روسیه، ترکیه و ایران بر سر نظارت بر آتش بس در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری آناتولی روز سه شنبه 24 ژانویه 2017 اعلام کرد، ترکیه، روسیه و ایران توافق کردند که به طور سه جانبه بر آتش‌بس سوریه نظارت کنند.

خبرگزاری رسمی روسیه «تاس» روز گذشته اعلام کرد که کشورهای روسیه، ترکیه و ایران پیشنویس توافقی برای نظارت سه جانبه این کشورها بر آتش بس را در سوریه را تهیه کردند.

روز سه‎‌شنبه دومین روز از مذاکرات صلح سوریه است که طی آن، هیئت‌های دولت و اپوزیسیون سوریه در شهر آستانه به صورت غیر مستقم گفت‌گو می‌کنند.

به گزارش تلویزیون العربیه، استافان دی مستورا، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در امور سوریه که هم اکنون در آستانه به سر می برد، از امکان تمدید مذاکرات صلح سوریه در آستانه، خبر داده است.

این سخنان دی مستورا در حالی مطرح شد که وی پیش‌تر از روند آماده‌سازی بیانیۀ نهایی گفت وگوهای آستانه خبر داده بود.

وی نماینده ویژه سازمان ملل برای سوریه گفته است که دست‌یابی به بیانیه پایانی برای این مذاکرات بعید نیست.

هدف از برگزاری این مذاکرات، دست‌یابی به تفاهمی میان اپوزیسیون سوریه و نظام این کشور پیش از مذاکرات ژنو است. اما اختلاف‌ها میان دو طرف به خاطر بیانیه پایانی که از اختلاف میان کشورهای ضامن توافق آتش‌بس میان دو طرف نشات می‌گیرد، رو به افزایش است.

گروه‌های اپوزیسیون سوریه خواستار گنجاندن دستور کاری مشخص مرتبط با مساله آتش بس، آزادی زندانیان و باز کردن گذرگاه‌های انسانی هستند.

مصطفی المعراتی نماینده «جیش العزه» در مذاکرات آستانه در این باره گفت: «تا کنون توافقی بر سر بیانیه پایانی وجود ندارد. اختلاف‌هایی میان کشورهای ضامن توافق است و ایران تلاش می‌کند به دلیل تجاوزهای مکررش بر روی زمین، جلوی صدور بیانیه را بگیرد».

اما موضع نظام سوریه متفاوت بود چرا که سعی دارد دستاورهایی سیاسی داشته باشد. نظام سوریه می‌خواهد خود را منادی آشتی‌های محلی نشان دهد؛ مساله‌ای که ظاهرش آشتی است اما در پشت پرده آن، ادامه عملیات نظامی به همراه نیروهای ایرانی است که در نهایت به تکرار سناریوی حلب و به دست آوردن برگ برنده‌های بیشتر برای افزایش فشار بر مخالفان می‌انجامد.

از سویی الکساندر لاوینترییف رئیس هیئت روسی در مذاکرات گفت که بر سر متن بیانیه پایانی مذاکرات آستانه، بحث و بر سر آن توافق خواهد شد. او در عین حال خاطرنشان کرد که تا کنون بر سر راهکار تثبیت آتش بس در سوریه، توافقی به دست نیامده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید