بیانیه پایانی کنفرانس آستانه... تاکید بر ادامه گفتگو میان سوری‌ها و تثبیت آتش‌بس

مخالفان اسد خواستار پایان دادن به نقش مخرب ایران در روند صلح سوریه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

کنفرانس آستانه برای صلح در سوریه پس از دو روز گفت وگوها میان مخالفان سوری و هیئت‌ دولت سوریه و با نظارت روسیه، ترکیه و ایران روز سه شنبه بعد از ظهر بیانیه‌ای پایانی خود را صادر کرد.

در بیانیه آمده است که هیئت های شرکت کنند توافق کردند که مبنای گفتگوها در راستای بیانیه مشترک وزرای خارجه خود در مسکو مورخ 20 دسامبر 2016 و قطعنامه 2336 شورای امنیت ملل متحد روند مذاکرات را دنبال کنند.

هیئت‌های مشترک از مذاکرات میان دولت سوریه و گروه‌های مخالف مسلح در شهر آستانه، که در تاریخ 23 و 24 ژانویه 2017، برگزار شد، حمایت می‌کنند.

بیانیه از حضور دی مستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه و تسهیل گفت‌وگوهای فوق الذکر قدردانی و تشکر می‌کنند.

هیئت‌های مشترک یک بار دیگر بر تعهد خود نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه به عنوان کشوری دموکراتیک، چند قومی، چند مذهبی و غیر فرقه‌ای که در شورای امنیت ملل متحد نیز مورد تایید قرار گرفته است، تاکید می‌کنند.

هیئت‌های مشترک معتقدند که بحران سوریه از طریق راه کار نظامی قابل حل نیست و تنها از طریق فرایندی سیاسی مبتنی بر اجرای کامل قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌تواند حل و فصل شود.

سه کشور روسیه، ترکیه و ایران ضمن اتخاذ اقداماتی واقعی و اعمال نفوذ بر طرف‌ها، بدنبال تحکیم و تثبیت آتش بس حاصله براساس ترتیبات امضا شده در تاریخ 29 دسامبر 2016 که در قطعنامه (2016) 2336 شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد حمایت قرار گرفته است، کمک به حداقل رساندن موارد نقض آتش بس، کاهش خشونت‌ها، اعتماد سازی، تضمین دسترسی کمک‌های بشر دوستانه بدون هیچگونه مانعی با سرعت و مداوم در راستای قطعنامه (2014) 2165 شورای امنیت سازمان ملل متحد و حفاظت و تردد آزادانه غیر نظامیان در سوریه خواهند بود؛

برای ایجاد سازکاری سه جانبه با هدف نظارت و تضمین پایبندی نسبت به آتش بس، ممانعت از بروز هر گونه اقدام تحریک آمیز و تعیین کلیه شرایط آتش بس تصمیم گرفتند.

سه کشور ترکیه، روسیه وایران بار دیگر بر اراده خود نسبت به مبارزه مشترک علیه داعش و جبهه النصره و جداسازی گروه‌های معارض مسلح از آنها تاکید کردند و معتقدند که ضرورتی فوری برای سرعت بخشیدن به تلاش‌ها جهت احیای فرایند مذاکرات مطابق با قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود دارد.

تاکید دارند که نشست بین‌المللی سوریه در آستانه مبنایی موثر برای گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت و معارضین، همانطور که در قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد ایجاب شده، می‌باشد.

از تمایل گروه‌های معارض مسلح برای مشارکت در دور آینده مذاکرات میان دولت و مخالفان سوری تحت نظارت سازمان ملل متحد در ژنو در تاریخ 8 فوریه 2017 حمایت می‌کنند.

برگزارکنندگان کنفرانس از تمامی اعضای جامعه بین‌الملل مصرانه می‌خواهند از این فرایند سیاسی با رویکرد اجرای سریع تمامی گامهای مورد توافق در قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کنند.

تصمیم می‌گیرند با همکاری فعال بر اساس مبنای آستانه در مورد برخی از موضوعات خاص فرایند سیاسی تحت تملک و هدایت سوری‌ها تسهیل شده توسط سازمان ملل متحد به تلاش‌های جهانی نسبت به اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان متحد کمک کنند.

کنفرانس در بیانیه پایانی از رئیس جمهوری قزاقستان، نور سلطان نظربایف و کشور قزاقستان به خاطر میزبانی از نشست بین‌المللی سوریه در شهر آستانه قدردانی کردند.

از سوی دیگر مخالفان سوری با بیان اینکه بیانیه تنها دیدگاه سه کشور روسیه، ترکیه و ایران را بیان کرده است اعلام کردند که نسبت به نتایج و دستاوردهای کنفرانس و بیانیه پایانی آن به صورت محتاطانه برخورد خواهند کرد.

محمد علوش رئیس هیئت مخالفان سوری در کنفرانس آستانه گفت :«مخالفان سوری با دادن هر گونه نقشی به ایران در گفت وگوها یا مذاکرات آینده به شدت مخالفند».

علوش تاکید کرد که مخالفان سوری از راه حلی سیاسی با نظارت سازمان ملل متحد در ژنو با هدف پایان دادن به حکومت بشار اسد، پشتیبانی می کنند.

علوش گفت:«وی به روسیه پیشنهاد آتشبس دائم در سوریه را داده و قرار است مسکو هفته آینده به او به صورت مفصل جواب دهد».

علوش افزود:«روس‌ها دیگر از ایفای نقش جنگجوی حامی اسد علیه مخالفان سوری خارج، و به ایفای نقش ضامن آتش‌بس روی آورده اند. اما ایران و حزب الله لبنان همچنان به ایفای نقشی مخرب در روند صلح سوریه اصرار دارند . تهران تلاش می کند مانع تلاش های روسیه شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید