مخالفان سوری در آستانه: اسد و ایران در ایفای نقش بی‌طرفانه روسیه کارشکنی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد علوش، رئیس هیئت اپوزیسیون سوریه در مذاکرات آستانه روز دوشنبه 23 ژانویه گفت، ایران و رژیم اسد مانع ایفای نقش بطرفانه روسیه هستند و مایل نیستند که مسکو از نقش رزمی و جنگجویانه علیه مخالفان سوری به ایفای نقش بی طرفانه سیاسی روی آورد و پروسه صلح سوریه را دنبال کند.

از سوی دیگر بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل متحد و رئیس هیئت دولت این کشور برای گفت و گوهای صلح در آستانه، گفت است که مهمترین مسائلی که ما با مخالفان سوری می خواهیم در باره آنها صحبت کنیم، مسئله تثبیت آتش‌بس و رسیدن به نقاط مشترک برای مبارزه با تروریسم است.

الجعفرى گفت:«گفت وگوهای صلح در آستانه تنها میان سوری‌ها صورت می گیرد و دیگر کشورها مانند ترکیه در گفت وگوها شرکت نمی‌کنند».

این در حالی است که یک منبع رسمی از سوی هیئت روسیه در آستانه گفته است که روس ها علاوه بر مشارکت سیاسی نمایندگانی از وزارت دفاع و ارتش روسیه نیز در مذاکرات آستانه شرکت می کنند.

این منبع در پاسخ به این سوال که چه کسی به عنوان رئیس هیئت نظامی روسیه در آستانه حضور خواهد داشت، گفت:«ژنرال استانیسلاو ماگومیدوف، معاون رئیس اداره کل عملیات عمومی در سوریه به عنوان نماینده وزارت دفاع روسیه حضور خواهد داشت».

کنفرانس آستانه امروز دوشنبه ساعت 1 بعد از ظهر به وقت محلی قزاقستان آغاز بکار خواهد کرد.

وزارت خارجه قزاقستان روز گذشته با انتشار بیانیه اعلام کرد ، گفت و گوهای صلح سوریه در آستانه در هتل پنج ستاره «ریکسوس» و پشت درهای بسته آغاز خواهد شد.

نمایندگان گروه‌های مخالف سوری پیشتر خود را به آستانه رسانده‌اند.همچنین نمایندگان دولت سوریه و ایران نیز برای شرکت در این کنفرانس وارد آستانه پایتخت قزاقستان شدند.

وزارت خارجه آمریکا نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد، سفیر ایالات متحده آمریکا در قزاقستان در کنفرانس حاضر خواهد شد. ایالات متحده در بیانیه خود تاکید کرد که واشینگتن از راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه پشتیبانی می کند.

وزارت خارجه قزاقستان همچنین در بیانیه خود گفته است که مذاکرات صلح سوریه در آستانه به مدت 24 ساعت به طول خواهد انجامید. روز دوشنبه ساعت 1 بعد از ظهر شروع و تا روز سه شنبه همان وقت پایان خواهد یافت.

در این بیانیه وزارت خارجه قزاقستان آمده است که هیئت‌های نمایندگی رژیم اسد، گروه‌های اپوزیسیون سوریه، روسیه، ترکیه، ایران و استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و سفیر آمریکا در قزاقستان، در نشست آستانه مشارکت خواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید