بارزانی: اگر مالکی مجددا به قدرت برسد، استقلال کردستان را اعلام خواهم کرد

«عراق تحت حاکمیت مالکی را هرگز قبول نخواهم کرد »

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 23 ژانویه 2017 در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه ای «الشرق‌الاوسط» که در لندن چاپ می شود، گفت:« اگر نوری مالکی بخواهد مجددا به قدرت برسد اقلیم کردستان اعلام استقلال خواهد کرد».

رئیس اقلیم کردستان عراق، نسبت به احتمال بازگشت مجدد نوری المالکی نخست‌وزیر سابق عراق به سر قدرت واکنش تندی نشان داد و گفت:«اگر مالکی برای بار سوم بخواهد نخست وزیر عراق شود، بلافاصله و بدون مشاوره با کسی استقلال کردستان را اعلام خواهم کرد».
بارزانی گفت:«عراق با حاکمیت نوری المالکی را هرگز قبول ندارم».

گفتنی است که نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق و معاون رئیس جمهوری کنونی عراق است که در زمان دوره نخست وزیری او داعش یک سوم خاک عراق را اشغال خود درآورد کرد. مالکی به ترویج فرقه گرایی و از هم پاشیدگی عراق متهم است و از سوی اغلب طیف‌های سیاسی این کشور به دست نشاندگی و وابستگی به تهران متهم است.

رئیس اقلیم کردستان عراق با اشاره به دیدار اخیر میان حیدر العبادی و برخی رهبران سیاسی در بغداد، گفت: «دولت حیدر عبادی در ایجاد یک همکاری واقعی میان خود شکست خورده و از این رو، بهتر است که با ما تنها همسایه باشند و نه شریک سیاسی».

بارزانی با اشاره به برکناری زیباری از پست وزارت دارایی، گفت: «روند برکناری هوشیار زیباری از جایگاه خود به‌عنوان وزیر دارایی با هدف انجام تحرکاتی علیه حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، اخلال در روند انجام عملیات آزادسازی موصل و همچنین بازگرداندن نوری مالکی به منصب نخست‌وزیری انجام شد.»

وی افزود:« ارشکنی در آزادسازی موصل به هدف جلوه دادن بی لیاقت و بی کفایت عبادی و بازگرداندن مجدد نوری المالکی به پست نخست وزیری صورت می گیرد».

رئیس اقلیم کردستان عراق با اشاره به فداکاری پیشمرگه ها گفت:«آنچه که تاکنون در موصل رخ داد ضربه سنگینی به داعش بود »

بارزانی بدون اینکه به زمان مشخصی برای پایان جنگ موصل پیشبینی کند به تلفات پیشمرگه های کردستان اشاره کرد و گفت:« تاکنون 1668 تن از پیشمرگه‌ها در نبرد علیه داعش کشته و 9725 نفر نیز زخمی شدند».

وی افزود:«حدود 15 هزار جنگجو از گروه داعش در جنگ با پیشمرگه‌های کردستان عراق تاکنون کشته شدند».

مسعود بارزانی با اشاره به روابط محکم و قوی اقلیم کردستان با آمریکا، گفت:«حکومت جدید آمریکا به پشتیبانی و حمایت از کردها ادامه خواهد داد ».

وی افزود :« آمریکا دارای بیشترین نفوذ در عراق نیست، ایران از نفوذ بیشتری در بغداد برخوردار است.»

بارزانی درباره رابطه اربیل با دولت دونالد ترامپ گفت: «مسئولان اقلیم رابطه خوبی با تیم رئیس‌جمهوری جدید آمریکا دارند و پیش‌بینی می‌کنم که آمریکا به موضع حمایت خود از کردها ادامه دهد.»

رئیس اقلیم کردستان عراق درباره عملیات آزادسازی موصل گفت: «آنچه در عملیات موصل تاکنون به دست آمده، ضربه سختی به داعش است. باوجود این، زمان قطعی پایان عملیات مشخص نیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید