سفیر آمریکا در قزاقستان در مذاکرات آستانه شرکت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا روز شنبه اعلام کرد این کشور هیچ هیاتی برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه به کشور قزاقستان نمی‌فرستد.

این وزارتخانه دلیل این موضوع را «مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری و امور مربوط به انتقال دولت جدید» اعلام کرد. با این حال سفیر آمریکا در قزاقستان به عنوان ناظر در این مذاکرات حضور خواهد یافت.

مارک تونر، سخنگوی موقت وزارت خارجه آمریکا گفت: «دولت آمریکا هفته گذشته دعوتنامه شرکت در کنفرانس آستانه را دریافت کرد.

ما از دعوت قزاقستان تشکر می کنیم، اما به دلیل ادای سوگند ریاست جمهوری و امور مربوط به انتقال، ما نمی توانیم در این کنفرانس شرکت کنیم. ایالات متحده آمریکا به وسیله سفیر خود در قزاقستان در این کنفرانس حضور خواهد داشت».

مذاکرات صلح سوریه قرار است روز دوشنبه در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز شود. در این کنفرانس دولت سوریه و گروه‌های مخالف شرکت خواهند کرد.

در همین حال عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی با ریاض حجاب، دبیرکل هیات عالی مذاکرات سوریه، در ریاض دیدار و در باره آخرین تحولات سوریه گفتگو کرد.

روسیه، ترکیه و ایران مذاکرات آستانه را بعد از برقراری آتش بس در سوریه ترتیب دادند. ایران با حضور آمریکا در این مذاکرات مخالفت کرده در حالیکه روسیه و ترکیه خواستار حضور آمریکا در این کنفرانس هستند.

رکس تیلرسون، کاندید انتخابی ترامپ برای تصدی وزارت خارجه آمریکا هنوز از سنای این کشور رای اعتماد نگرفته است، و توماس شنون، دیپلمات و معاون سابق وزیر خارجه بطور موقت این سمت را به عهده دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید