مجلس ترکیه افزایش قدرت ریاست جمهوری را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجلس ترکیه روز شنبه لایحه اصلاح قانون اساسی این کشور را تصویب کرد که بر اساس آن اختیارات رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه افزایش می یابد و او می تواند دستکم برای ده سال آینده رهبری این کشور را در اختیار داشته باشد.

این لایحه که با ۳۳۹ رای در مجلس ترکیه به تصویب رسید قرار است که در بهار امسال به همه‌پرسی گذاشته شود.

به نوشته روزنامه والستریت ژورنال، حزب حاکم عدالت و توسعه این همه پرسی را یک رای اعتماد مردم به دولت اردوغان بحساب می‌آورد. در صورت پیروزی در این همه پرسی، اردوغان می تواند برای ۲ دوره ۵ ساله دیگر رییس جمهوری ترکیه باقی بماند.

هواداران رییس جمهوری ترکیه می گویند که اصلاح قانون اساسی بهترین راه برای برقراری ثبات در ترکیه است، در زمانی که این کشور با چالش رکود اقتصادی، عملیات تروریستی در داخل و مرزهای این کشور و پیامد‌های کودتای ماه ژوئیه گذشته روبروست.

حزب عدالت و توسعه از سال ۲۰۰۲ تا کنون ۹ انتخابات را در این کشور برگزار کرده و اردوغان یکی از موفق‌ترین رهبران در تاریخ جمهوری ترکیه است که توانسته سیاست‌های بازارمدار را در این کشور رونق دهد.

بر اساس اصلاحات جدید، رییس جمهوری ترکیه اجازه صدور فرمان، اعلام وضعیت اضطراری، انتخاب وزیران و کنترل بر قوه قضاییه را خواهد داشت. او همچنین می‌تواند که در عین حال رهبر حزب حاکم هم باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید