معاون نخست‌وزیر ترکیه: آنکارا دیگر نمی‌تواند بر حل بحران سوریه بدون اسد اصرار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد شیمشک معاون نخست وزیر ترکیه جمعه 20 ژانویه گفت آنکارا دیگر نمی‌تواند بر راه حلی برای بحران سوریه بدون مشارک بشار اسد رئیس نظام این کشور صرار کند چرا که دیگر واقعیت‌ها بر روی زمین بسیار تغییر کرده است.

ترکیه از مدت‌ها پیش بر ضرورت کنار رفتن بشار اسد از قدرت برای محقق کردن صلح در سوریه اصرار می‌کرد اما اخیرا و با نزدیک شدنش به روسیه، از اصرار خود بر ضرورت کناره‌گیری فوری اسد کاست.

قرار است 22 ژانویه مذاکرات صلح سوریه در شهر آستانه پایتخت قزاقستان با میانجی‌گری روسیه و ترکیه برگزار شود. روسیه هم‌پیمان بشار اسد است و ترکیه از مخالفانش حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیمشک که در جلسه‌ای درباره سوریه در کنفرانس اقتصاد جهانی در داووس سوئیس سخن می‌گفت، اظهار داشت: «درباره موضعمان در برابر اسد... بر این باوریم که اسد به وضوح مسئول مستقیم رنج‎‌های مردم سوریه و مصایب آن‌ها است، اما باید سیاستی عملی و واقع‌گرایانه داشته باشیم».

او ادامه داد: «حقایق بر روی زمین بسیار تغییر کرده از این رو دیگره ترکیه نمی‌تواند بر تسویه بدون اسد اصرار کند زیرا این مساله واقعی نیست».

سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هفته پیش گفته بود: «همچنان معتقدیم که احیای صلح در سوریه و یکپارچه کردن کشور با حضور اسد محال است اما می‌خواهیم گام به گام جلو برویم و در انتظار مذاکرات صلح در آستانه هستیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید